محجوب: کارگران از کسی صدقه نمی‌خواهند

محجوب

نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به قرار گرفتن در روزهای پایانی سال 93، تاکید کرد که شورای عالی کار باید حکم خود را در مورد دستمزد سال 94 کارگران اعلام کند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علیرضا محجوب در نطق میان دستور خود در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی، گفت که کارگران از کسی صدقه نمی‌خواهند، فقط حقوق از دست رفته خود را می‌خواهند، همانطور که فعالان اقتصادی گفتند تورم جشن ثروتمندان و عزای کارگران است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: برابر تحقیق معاونت روابط کار وزارت کار در سال 92 سهم موز از قیمت تمام فقط 5/56 درصد است یعنی سهم کارگران از سهم پولشویی در قیمت تورم ناچیزتر است.

وی تاکید کرد: اینکه نمایندگان کارفرمایان با کارگران و درخواست‌های مشروع آنها موافقت نمی‌کنند جای تعمق دارد، حال به جای پرداختن به سهم ناچیز حقوق کارگران گربه رقصانی می‌کنند و برای تصمیم‌گیری امروز و فردا می‌کنند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: طبق تحقیق علمی که آخرین هزینه‌ها در سال 93 را برای جلوگیری از کاهش قدرت خرید کارگران اساس کار قرار داده درخواست تحقق این تحقیق علمی را داریم. همچنین از وزارت کار و دولت می‌خواهم به درخواست‌های نمایندگان کارگران در شورای کار با آنان همکاری کنند و طرف مظلوم را بگیرند.

محجوب همچنین با اشاره به فاصله بین دستمزد حقیقی و اسمی گفت: مروری بر جداول روند عملکرد دستمزد حقیقی و اسمی نشان می‌دهد که فاصله حداقلی یک به 2/5 است یعنی مجموع پرداختی‌هایی که صورت گرفته برای یک کارگر باید بیش از یک میلیون و 700 تومان باشد و این نشان می‌دهد که بین دستمزد حقیقی و اسمی فاصله و شکاف عمیقی وجود دارد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی همچنین ابراز امیدواری کرد که شورای عالی کار دست از مخالفت برداشته و اجازه دهد حداقل‌های لازم در اختیار کارگران قرار داده شود.

وی به مسئولین صندوق فولاد نیز انتقاد کرد که علیرغم قول خود حقوق و عیدی کارگران را پرداخت نکردند.

محجوب در پایان نطق خود با اشاره به تحقیق و تفحص از سازمان تامین اجتماعی، گفت: انتظار داریم این سازمان تحقیق و تفحص مجلس را ملاک عمل قرار دهند و قوه قضاییه نیز سریعا رای خود را در این زمینه صادر کند، همچنین سازمان تامین اجتماعی حق بیمه مشاغل سخت و زیان‌آور را که از چهار درصد به هشت درصد افزایش داده مطابق قانون کاهش دهد.

انتهای پیام

کد N755230