موضع مشترک سران آمریکا، فرانسه، آلمان و انگلیس درباره اوکراین

سیاسی

رهبران آمریکا و کشورهای اروپایی خواستار واکنش سریع غرب در صورت نقض آتش بس مینسک و آغاز دوباره درگیری ها در شرق اوکراین شدند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، رهبران آمریکا، فرانسه، آلمان و انگلیس در کنفرانسی ویدئویی مشترک ضمن حمایت از آتش بس اوکراین، بر لزوم نشان دادن واکنشی سریع و سخت در صورت نقض آن تاکید کردند.

در همین رابطه «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا و فرانسوا اولاند، همتای فرانسوی اش همچنین حمایت خود را از توافق آتش بس مینسک بین اوکراین و جدایی طلبان هوادار روسیه اعلام کردند.

در بیانیه ای که پس از کنفرانس ویدئویی انتشار یافت، دفتر اولاند اعلام کرد که روسای جمهور آمریکا و فرانسه، توافق کرده اند در صورت نقض آتش بس در اوکراین، واکنش شدید جامعه جهانی ضروری است.

در این کنفرانس ویدئویی ، سران انگلیس، آلمان، ‌ایتالیا و رئیس شورای اروپا نیز شرکت داشتند و حمایت خود را از بیانیه مشترک اعلام کردند.

به موجب توافقی که در ماه گذشته میلادی در شهر مینسک پایتخت بلاروس میان رهبران روسیه، اوکراین، آلمان و فرانسه حاصل شد، دو طرف درگیری ها در شرق اوکراین موفقت خود را با برقراری آتش بس و خارج کردن تسلیحات از مناطق درگیری اعلام نمودند.