داوود اوغلو: ثبات عراق اهمیت بسیاری برای ما دارد/داعش تهدید بزرگی برای ترکیه است

ترکیه

نخست وزیر ترکیه با بیان اینکه گروه تروریستی داعش تهدید بزرگی برای کشورش به حساب می‌آید، عنوان داشت که ثبات عراق اهمیت بسیاری برای آنکارا دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، احمد داوود اوغلو، نخست وزیر ترکیه در اظهاراتی در کنفرانس خبری مشترک با پدرو پاسوسی کلوئر، همتای پرتغالی خود در لیسبون عنوان داشت: دو هواپیمای نظامی که از آنکارا در روز سه شنبه به بغداد رفتند، کمک‌های نظامی را به همراه خود بردند که بنا به نیازهای عراق این کمک‌ها آماده شده بود و این نیازها در نشست وزرای دفاع ترکیه و عراق در سفر اخیر حیدر العبادی، نخست وزیر عراق به آنکارا تعیین شد.

نخست وزیر ترکیه با اشاره به توافق‌ها میان ترکیه و عراق در زمینه دفاعی و امنیتی گفت: ثبات عراق اهمیت بسیاری برای ترکیه دارد و هماهنگی امنیتی مشابهی میان آنکارا و اقلیم کردستان در شمال عراق وجود دارد.

داوود اوغلو تصریح کرد: خطر امنیتی که تعدادی از گروه‌های تروریستی و در راس آن‌ها داعش ایجاد می‌کنند، تهدید بزرگی برای ترکیه است. اما موضع ما همواره مشخص و شفاف بوده است و ما مخالف اقدامات نظامی سوریه و همچنین فعالیت‌های غیرانسانی بی‌رحمانه گروه‌های تروریستی هستیم.

وی افزود: تحقق ثبات در موصل به نحوی که آن را از هر گونه فشار تروریستی یا طائفه‌ای و یا مذهبی آزاد کند و برای ساکنان آن ثبات را فراهم کند برای ما یک ماموریت استراتژیک است و به همین دلیل ما همواره با تمامی طرف‌ها در حال رایزنی‌ هستیم.

داوود اوغلو همچنین اعلام کرد که آنکارا از عملیات آزادسازی تعدادی از شهرهای عراق از دست داعش حمایت می‌کند.

در همین حال او در خصوص مذاکرات جهت به عضویت درآمدن ترکیه در اتحادیه اروپا گفت: اتحادیه اروپا یک هدف استراتژیک برای ما است و اراده سیاسی ما برای عضویت در اتحادیه اروپا ادامه خواهد یافت.

داوود اوغلو تصریح کرد: ترکیه در جریان این مذاکرات با تعدادی از موانع روحی و کارشکنی‌های سیاسی مواجه شد و شروطی در مقابل ترکیه گذاشته شد که این شروط برای کشورهای که در حال حاضر عضو اتحادیه اروپا هستند گذاشته نشده بود اما ترکیه از این خواست خود کوتاهی نمی‌آید و از نقش مهمی که می‌تواند در آینده اروپا ایفا کند، چشم نمی‌پوشد.

انتهای پیام

کد N755169