سفیر ایران در باکو: سال 91 اوج التهاب روابط ایران و آذربایجان بود

ايران,جمهوري آذربايجان

سفیر ایران در جمهوری آذربایجان گفت: در سال 1394 شاهد نتایج مثبت روابط در عرصه‌های مختلف خواهیم بود.

سفیر ایران در جمهوری آذربایجان گفت: در سال 1394 شاهد نتایج مثبت روابط در عرصه‌های مختلف خواهیم بود.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، محسن پاک‌آیین، سفیر ایران در باکو در نشست روابط ایران و جمهوری آذربایجان،‌ وضعیت کنونی و چشم انداز پیش رو که عصر سه‌شنبه در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران برگزار شد با اشاره به عوامل ثالث تاثیرگذار بر روابط دو کشور گفت: از عوامل ثالث می‌توان به سیاست‌های ابرقدرتها از جمله آمریکا و رژیم صهیونیستی اشاره کرد. این کشورها ترفندهای مختلفی را دنبال می‌کنند تا جمهوری اسلامی ایران با کشورهای مشترک المنافع یا مستقل شده از شوروی روابطی نداشته باشد.

وی ادامه داد: معمولا دستگاه‌های تبلیغاتی غرب هرگونه اشتراکات را به عنوان اختلافات میان دو کشور معرفی می‌کنند که در این زمینه می‌توان به موضوعات اسلام و ادعاهای تاریخی اشاره کرد. همچنین در داخل آذربایجان گروه‌های قوم‌گرا ادعاهایی را مبنی بر ضرورت ایجاد آذربایجان واحد مطرح می‌کنند که اعتراضاتی به همراه دارد و یا از سوی دیگر روابط ایران وارمنستان را پررنگ می‌کنند و معمولا از ایران می‌خواهند که روابط خود را قطع کند.

سفیر ایران در باکو با بیان اینکه فراز و نشیب‌هایی در طول سالیان گذشته در روابط دو کشور وجود داشته است، گفت: اوج التهاب روابط تهران - باکو در تابستان 91 با مطرح شدن برگزاری جشنواره موسیقی یورو ویژن در جمهوری آذربایجان بود. برگزاری این جشنواره واکنش‌هایی را در داخل ایران به خصوص در مقابل کنسولگری آذربایجان در تبریز به همراه داشت که در مقابل نیز اعتراضاتی در مقابل سفارت ایران در باکو انجام گرفت که موجب سردی روابط شد.

وی ادامه داد: مسئله یوروویژن و اتفاقات پس از آن شوک بزرگی را به مسئولان دو کشور وارد کرد و هر دو طرف دریافتند که اگر برای تنظیم روابط از عوامل ثالث تاثیر بپذیرند، ممکن است خسارات جبران ناپذیری به مناسبات دو کشور وارد شود که در این میان بیشترین منافع نصیب رژیم صهیونیستی خواهد شد.

این دیپلمات ایرانی در ادامه اضافه کرد:‌ در سال 91 تا 92 پس از مسئله یوروویژن تلاش هایی برای اعتماد سازی متقابل میان دو کشور انجام گرفت و هر دوطرف پس از آن شوک بزرگ به دنبال اتخاذ تدابیری برای جلوگیری از هرگونه خدشه به روابط بودند. از سال 91 به بعد به مدت یک سال، مرحله اعتماد سازی میان ایران و آذربایجان انجام گرفت. سال بعد بهسازی رابطه و در سال 1394 شاهد نتایج مثبت روابط در عرصه های مختلف خواهیم بود.

پاک‌آیین با بیان اینکه روابط دوستانه تهران باکو در طول دو سال گذشته بی سابقه بوده ، گفت:‌ از تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی که بر ارتقای روابط دو کشور تاثیرگذار بوده است می‌توان به مسئله نگاه مشترک دو کشور به تهدیدات تکفیری‌ها، بحران اوکراین، نزدیکی آذربایجان به روسیه و چالش‌های روابط باکو - واشنگتن اشاره کرد.

وی در پایان اظهاراتش پس از بررسی تاریخچه روابط ایران و جمهوری آذربایجان با تاکید بر وجود اراده سیاسی میان مقامات دو کشور گفت: آینده روابط دو کشور را روشن می‌دانم.

انتهای پیام

کد N754919