آمریکا: ارتش افغانستان شکست‌های نظامی سنگینی متحمل شده است

گزارش بازرس ویژه آمریکا در امور بازسازی افغانستان نشان می‌دهد، نیروهای امنیتی افغانستان در میدان‌های نبرد به شدت متحمل تلفات می‌شوند و شمار گسترده‌ای از نیروها در حال فرار از یگان‌ها و یا استعفا هستند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری فرانسه، جان سوپکو، بازرس ویژه آمریکایی در امور بازسازی افغانستان با ارائه گزارشی به کنگره گفت که ارتش آمریکا حجم و کارآیی پلیس و ارتش افغانستان را دست بالا گرفته بود.

طبق گزارش مذکور، ارتش افغانستان همچنان در حال تحمل شکست‌ها در میادین نبرد است. بین اکتبر 2013 و سپتامبر 2014، بیش از 1300 نیروی ارتش افغانستان در عملیات‌ها کشته شده و 6200 تن زخمی شدند.

طبق اعلام پنتاگون، نیروهای افغان پس از خروج نیروهای ناتو در سال گذشته عمدتاً مسوولیت عملیات‌ها را بر عهده گرفتند و عملیات‌هایی بر ضد طالبان انجام می‌دهند. اما برخی از افسران ارشد آمریکا به دلیل نرخ بالای تلفات ابراز نگرانی کرده‌اند.

در گزارش نماینده آمده است که بجز تلفات بالای نیروهای افغان، نیروهای امنیت ملی افغانستان با یک مشکل دیگر نیز دست و پنجه نرم می‌کنند و آن تلاش برای حفظ کسانی است که به ارتش یا پلیس می‌پیوندند.

در این گزارش آمده است: جذب نیرو بزرگترین مشکل نیروهای امنیت ملی افغانستان است. بین سپتامبر 2013 و سپتامبر 2014 بیش از 40 هزار پرسنل از ارتش ملی افغانستان خارج شدند. این مشکل سال‌هاست که در کابل وجود دارد و مشاوران ناتو تلاش داشتند تا این مشکل را حل کنند.

این گزارش همچنین از هیات نظامی آمریکا در افغانستان به دلیل بازنگری دربرآورد از توان کلی ارتش افغانستان انتقاد کرد.

ارتش افغانستان هم‌اکنون 169 هزار و 203 نیرو دارد که 8.5 درصد کاهش و یا حدود 15 هزار سرباز کاهش نشان می‌دهد. این میزان کمترین قدرت ارتش افغانستان از اوت 2011 است.

انتهای پیام

کد N754904