عناوین مهمترین خبرهای جهان از شب گذشته تا کنون

سیاسی

خبرگزاری مهر- گروه بین الملل: عناوین مهمترین خبرهای جهان از شب گذشته تا کنون به نقل از رسانه های خارجی به شرح زیر است.

آمریکا و اروپا  

- «جيمز کلاپر» مدير سازمان اطلاعات ملی آمريکا سه شنبه سيزدهم اسفند در گفتگو با تلويزيون « سی بی اس» آمريکا گفت که معتقد است تهران «تعهدی بسيار جدی برای جنگ» با  داعش دارد و نيروهايی را برای مشاوره به عراق اعزام کرده است.

- باراک اوباما، رئيس جمهوری آمريکا، روز سه شنبه در نخستين واکنش به اظهارات بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسرائيل در کنگره، گفت که نتانياهو در سخنرانی اش هيچ پیشنهاد و راه حل عملی جایگزین برای مناقشه هسته ای ايران ارائه نکرد.  

- سرانجام پس از اعتراضات گسترده مردم آمریکا علیه خشونت پلیس، دادگاهی در ایالات متحده اداره پلیس فرگوسن در شهر میسوری را متهم به نژاد پرستی کرد. 

- ژنرال «دیوید پترائوس» رئیس پیشین سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) روز سه شنبه در دادگاه فدرال، اتهام خارج کردن غیرقانونی اسناد محرمانه از محل کارش را پذیرفت.

- ژنرال ماترین دمپسی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا حمایت مستقیم ایران از عراق در جنگ با گروه تروریستی داعش برای بیرون راندن این گروه از شهر تکریت را «مثبت» دانست .

- دولت فرانسه اعلام کرد که در صورت نقض آتش بس مینسک در شرق اوکراین، غرب باید پاسخی محکم به آن بدهد. 

خاورمیانه و آفریقا

- افراد مسلح در لیبی موفق به تصرف دو میدان نفتی در این کشور شدند. 

- پزشک شخصی رجب طیب اردوغان ، رئیس جمهور ترکیه، اعلام کرد هر غذایی که برای اردوغان آماده می شود برای مطلع شدن از مسموم بودن هم در داخل و هم در خارج از کشور آزمایش می شود. 

- گزارش ها حکایت از ادامه پیشروی های ارتش عراق با پشتیبانی گروه های شیعه و سنی در تکریت دارد. 

آسیا و اقیانوسیه  

- کره جنوبی درباره انجام حمله پیش دستانه علیه کره شمالی در صورت لزوم با آمریکا رایزنی کرد. 

- وزیر امور خارجه هند روز گذشته مذاکراتی را با همتای پاکستانی خود در اسلام آباد انجام داد.