دفاع مدیر سابق سازمان MI6 از شکنجه

سیاسی

پس از آنکه اخیرا فاش شد اطلاعات به دست آمده از طریق شکنجه مظنونان به تروریسم سبب خنثی شدن یک حمله تروریستی در خاک انگلیس شده، رئیس سابق سازمان اطلاعات خارجی این کشور موسوم به MI6 در مصاحبه‌ای با دفاع از شکنجه، گفت که می‌توان از این طریق اطلاعات مفیدی را از متهمان به دست آورد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سر جان ساورز که چندی پیش از مقام ریاست سازمان اطلاعات خارجی انگلیس(MI6) کناره‌گیری کرد در مصاحبه‌ای گفت: سرویس‌های امنیتی انگلیس از شکنجه کردن خودداری می‌کنند زیرا این کار ناقض ارزش‌های انگلیس است. با این حال وی تاکید کرد که شکنجه در کوتاه مدت می‌تواند ابزار مفیدی باشد.

پس از آن‌که ساورز این اظهارات را مطرح کرد، گروه‌های حقوق بشری در انگلیس نسبت به آن واکنش نشان داده و این اظهارات را محکوم کردند. شامی چاکرابارتی، رئیس گروه حقوق بشری "لیبرتی" با محکوم کردن این اظهارات به روزنامه ایندیپندنت گفت: هرگز پیش بینی نمی‌کردم که در سال 2015 ما درباره شکنجه در انگلیس صحبت کنیم.

همچنین یک گروه حقوق بشری دیگر موسوم به گروه CAGE نیز این اظهارات را محکوم کرده و هشدار داد شکنجه‌های سازمان‌های اطلاعاتی انگلیس مستقیما باعث به افراط کشیده شدن افرادی نظیر مایکل آدبولاجو و محمد اموازی، معروف به جان جهادی شده‌اند.

ساورز همچنین در ادامه مصاحبه خود با شبکه بی‌.بی.سی این استدلال را که اقدامات مقام اطلاعاتی انگلیس سبب به افراط کشیده شدن جوانان انگلیسی شده‌اند رد کرد.

وی با این حال تاکید کرد: هزاران سال است که از شکنجه به منظور استخراج اطلاعات مفید استفاده می‌شود.

این اظهارات ساورز در حالی مطرح شدند که جزئیات جدیدی از یک توطئه تروریستی خنثی شده القاعده که قرار بود شهروندان آمریکایی و انگلیسی را هدف قرار دهد، فاش شده است.

روزنامه ایندیپندنت در گزارشی نوشت که این حمله تروریستی در سال 2010 و در یک عملیات از پیش برنامه‌ریزی نشده ردیابی شد.

براساس این گزارش القاعده قصد داشته تا دو حمله تروریستی علیه دو هواپیمایی که برافراز شرق آمریکا پرواز می‌کردند انجام دهد.

مقامات انگلیس در جریان این عملیات بمبی پنهان شده در یک کارتریج پرینتر را در یک هواپیمای باری در فرودگاه "میدلنز شرقی" انگلیس کشف کردند. این عملیات به دنبال دریافت اطلاعاتی فوری از جانب مقامات عربستانی اجرا شد.

پس از اعلام این اطلاعات، یک عملیات تجسس از پیش برنامه‌ریزی نشده آغاز شد و مقامات امنیتی سعی داشتند تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن بمب را کشف کنند.

مقامات انگلیس توانستند بمب را در یکی از پایانه‌های باری فرودگاه خنثی کنند. همچنین در پی این اطلاعات یک بمب دیگر نیز در یک هواپیمای دیگر در دوبی کشف شد. براساس گزارش‌ها هر دو هواپیما از مبدا یمن پرواز کرده بودند.

در این گزارش نوشته شده که اطلاعاتی که باعث خنثی شدن این دو حمله شد از طریق شکنجه مظنونان به تروریسم در عربستان به دست آمده بودند.

انتهای پیام

کد N754463