حمله "اناری" به سفیر ترکیه در پاریس!

سیاسی

یک معترض فرانسوی ارمنی‌تبار در جریان سخنرانی سفیر ترکیه در پاریس با پاشیدن یک لیوان آب‌ انار بر روی لباس وی ادامه سخنرانی وی را متوقف کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه تودی زمان، این فرانسوی ارمنی‌تبار روز دوشنبه در زمان سخنرانی سفیر ترکیه در پاریس درباره سکولاریسم در ترکیه به وی نزدیک شد و لیوان آبمیوه خود را روی او پاشید و همین امر موجب بازداشت معترض و برهم خوردن کنفرانس شد. سفیر ترکیه در فرانسه پس از بازداشت فرد خاطی در میان تدابیر شدید امنیتی از محل سخنرانی خارج شد.

سخنرانی در دانشکده حقوق دانشگاه دسکارتس پاریس برگزار شد. پس از این حادثه سفارت ترکیه با صدور بیانیه‌ای اقدام فرد مهاجم را محکوم کرد.

انار یکی از نمادهای ویژه برای ارامنه است. نام انار در سنگ نوشته‌های قدیمی ارمنی نیز آمده است که در این سنگ نوشته‌ها انار به همراه انگور به عنوان نماد توسعه خانواده محسوب می‌شد. انار در میان ادیان و ملل گوناگون به خاطر دانه‌های فراوانش به عنوان نماد پذیرفته شده است. دانه‌های انار به عنوان نماد افزایش و اطمینان و شکوفائی شناخته می‌شوند.

سخنرانی هاکی آکیل، سفیر ترکیه در فرانسه درباره "سکولاریسم در ترکیه و فرانسه" بود و مورد حمله فردی قرار گرفت که گفته می‌شود جزو دانشجویان نبوده است. پس از این حمله سفیر ترکیه به خبرگزاری جهان گفت که فرد معترض یکی از شهروندان فرانسه با اصلیت‌ ارمنی بوده است که بازداشت شد. وی گفت: آنها حمله را از پیش طرح‌ریزی کرده بودند. آنها در پاریس و مارسی نیز به دفاتر گردشگری ترکیه حمله کردند.

انتهای پیام

کد N754367