یک گروه مسلمان از اف‌بی‌آی شکایت می‌کند

یک گروه حقوق مدنی برای مسلمانان اعلام کرد، از اداره تحقیقات فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) در رابطه با تیراندازی مرگبار سال 2013 به دوست مظنون بمبگذاری ماراتن بوستون شکایت می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، «ابراهیم توداشف» 27 ساله پس از درگیری خشونت‌آمیز با بازجویان در پی پرس‌وجوی طولانی آنها در آپارتمانش واقع در شهر اورلاندوی ایالت فلوریدا در مه 2013 کشته شد.

اف‌بی‌آی می‌گوید، توداشف پس از بازجویی درباره نقش وی در بمبگذاری مرگبار بوستون، با استفاده از چاقو بازجویان را تهدید کرده و تلاش کرده تا سلاح یکی از آنها را بگیرد. با این حال، شورای روابط آمریکایی – اسلامی در فلوریدا این اظهارات را به چالش کشیده است.

این گروه حقوق مدنی با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: حدود نیمه شب، پس از حدود پنج ساعت بازجویی، یکی از بازجویان اف‌بی‌آی به نام آرون مک‌فارلین هفت بار به توداشف شلیک کرد. توداشف مسلح نبود و هیچگونه سلاح، چاقو، مواد انفجاری و یا سایر تسلیحات کشنده به همراه نداشت.

در ادامه این بیانیه آمده است: توداشف هیچگونه تهدیدی محسوب نمی‌شد و اصلا قصد آسیب رساندن به مک‌فارلین و یا عوامل دیگر را نداشت. هیچ توجیح قابل قبولی برای شلیک و کشتن توداشف به دست آرون مک‌فارلین وجود ندارد. این گروه اطلاعیه رسمی برای اف‌بی‌آی ارسال کرده و این اولین اقدام گروه مدنی در طرح دعوی علیه آژانس پلیس ملی آمریکا است.

شورای روابط آمریکایی – اسلامی در فلوریدا تاکید کرد کرد که به دنبال دریافت پاسخ و اجرای عدالت برای فردی است که هفت بار از سوی مامور اف‌بی‌آی هدف شلیک گلوله قرار گرفته است.

اداره تحقیقات فدرال آمریکا به این اطلاعیه گروه حقوق مدنی واکنشی نشان نداده است. پلیس می‌گوید که توداشف یکی از دوستان تیمورلنگ سارنایف، مظنون کشته‌شده حملات بوستون بود که به مشارکت خود و تیمورلنگ دراین حمله اذعان کرده بود.

تیمورلنگ در جریان تعقیب و گریز با پلیس کشته شد. حملات بوستون سه کشته و 264 مجروح بر جای گذاشت. یکی دیگر از مظنونان حمله بوستون، جوهر سارنایف است که دادگاه وی روز چهارشنبه این هفته از سر گرفته می‌شود.

انتهای پیام

کد N754362