پرداخت 2 میلیارد دلار به 34 هزار آمریکایی متاثر از تشعشعات رادیو اکتیو

سیاسی

وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرده است که 2 میلیارد دلار برای جبران صدمات وارد شده به کسانی که در معرض تشعشعات رادیواکتیو آزمایشات تسلیحات هسته‌ای در دهه‌های 50 و 60 میلادی قرارگرفته‌اند، درنظر گرفته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) و به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک نیوز روسیه، روز سه‌شنبه وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد که بیش از 2 میلیارد دلار برای جبران صدمات وارد شده در اثر تشعشعات هسته‌ای به شاکیان قانونی پرداخت خواهد کرد.

در این اطلاعیه آمده است: از سال 1990 تاکنون، حدود 43 هزار نفر مدعی شده‌اند که در معرض تشعشعات رادیواکتیو قرار گرفتند که پس از بررسی‌های انجام گرفته، مشخص شد 34 هزار مورد از شکایات مطرح شده واقعیت داشته است.

کالی بریسی، معاون دادستان کل آمریکا در این‌باره گفت: این امر در واقع معیاری برای نشان دادن تلاش‌های وزارت دادگستری برای دستیابی هزاران نفر از مردم آمریکا به حق خود در این مرحله حساس از تاریخ آمریکا است.

در بین سال‌های 1945 تا 1963، آمریکا حدود 200 آزمایش هسته‌ای را در راستای گسترش تسلیحات اتمی خود انجام داد. براساس اعلام وزارت دادگستری آمریکا ده‌ها هزار نفر از کارکنانی که در معدن‌های استخراج اورانیوم و تولیدات تسلیحات هسته‌ای مشارکت داشتند، در معرض خطرات و تشعشعات رادیواکتیو قرارگرفتند.

انتهای پیام

کد N754340