مشاور دفتر مقابله با جرم و مواد مخدر سازمان ملل در تهران:

فساد اصول و پایه‌های اقتصادی کشورها را تحت تأثیر قرار می‌دهد

سیاسی

مشاور دفتر مقابله با جرم و مواد مخدر سازمان ملل در تهران گفت: فساد، اصول و پایه‌های اقتصادی کشورها را تحت تأثیر قرار داده و اجرای قانون را به مخاطره می‌اندازد و امور و برنامه‌های کشورها را با خطر روبرو می‌کند.

مشاور دفتر مقابله با جرم و مواد مخدر سازمان ملل در تهران گفت: فساد، اصول و پایه‌های اقتصادی کشورها را تحت تأثیر قرار داده و اجرای قانون را به مخاطره می‌اندازد و امور و برنامه‌های کشورها را با خطر روبرو می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علی سریزدی مشاور دفتر مقابله با جرم و مواد مخدر سازمان ملل در تهران، در مراسم افتتاحیه سمینار آموزشی منطقه‌ای تکنیک‌های تحقیق در خصوص جرایم فراملی فساد که صبح امروز در سازمان بازرسی کل کشور برگزار شد، با اشاره به برنامه‌های این سمینار گفت: فساد، یکی از مشکلات جدی و بزرگ کشورهاست که جزو جرایم سازمان‌یافته محسوب می‌شود؛ چراکه فساد، اصول و پایه‌های اقتصادی کشورها را تحت تأثیر قرار داده و اجرای قانون را به مخاطره می‌اندازد و امور و برنامه‌های کشورها را با خطر روبرو می‌کند.

وی اظهار کرد: فساد جرمی در سطح جهانی است و حتی در کشورهای پیشرفته نیز وجود دارد، از این‌رو باید یک استراتژی عمومی برای مقابله با آن داشته باشیم و در همین راستا کنوانسیون مقابله با جرم سازمان ملل متحد می‌تواند چهارچوب حقوقی خوبی ایجاد کند تا بتوانیم با فساد مبارزه کنیم.

مشاور دفتر مقابله با جرم و مواد مخدر سازمان ملل در تهران با بیان اینکه کنوانسیون سازمان ملل متحد برنامه‌های خوبی برای مبارزه با فساد دارد، خاطرنشان کرد: اکثر کشورهای منطقه‌ای این کنوانسیون را امضاء کردند. کشورهای آسیای مرکزی نیز وارد این کنوانسیون شده و هم ازنظر نیروی انسانی و هم از نظر فناوری‌های مختلف همکاری می‌کنند تا با یکدیگر با مخاطرات فساد مبارزه کنیم.

سریزدی تصریح کرد: در این سمینار دو روزه شرکت‌کنندگان تجربیات خود را برای مبارزه با فساد در مرحله دادسرا، تحقیقات و استرداد منابع مالی حاصل از فساد بیان خواهند کرد. در نهایت هم پیشنهادهایی مطرح خواهد شد تا به کشورهای عضو کنوانسیون کمک کند. از شرکت‌کنندگان نیز می‌خواهم از تجربیات دیگر شرکت‌کنندگان استفاده کنند.

وی با بیان اینکه برنامه دفتر منطقه‌ای سازمان ملل از ژانویه 2012 به اجرا درآمد که هدف آن کمک به کشورهای غربی و جنوب آسیا بود، گفت: هدف ما ارتقاء همکاری‌های حقوقی در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی جهت تطبیق یا نزدیک کردن قوانین داخلی با کنوانسیون‌های سازمان ملل و استانداردهای بین‌المللی است؛ بنابراین دو هدف کلی را دنبال می‌کنیم؛ یکی ارتقای همکاری‌های منطقه‌ای برای حل‌وفصل موارد مواد مخدر و دوم، ارتقای همکاری‌های منطقه‌ای برای مبارزه با پولشویی است.

مشاور دفتر مقابله با جرم و مواد مخدر سازمان ملل در تهران، با اشاره به سمینارهای برگزار شده از سال 2012 گفت: نخستین سمینار، مبارزه با قاچاق پول‌های نقد دارای منشأ نامشروع بود که طی سه سال گذشته نیز با همین موضوع 10 سمینار برگزار شد.

سریزدی در خصوص مهم‌ترین دستاورد فعالیت‌های منطقه‌ای دفتر مقابله با جرم و مواد مخدر سازمان ملل اظهار کرد: از جمله دستاوردهای سمینارهای منطقه‌ای، «ارتقای همکاری‌های بین 8 کشور منطقه‌ای و ظرفیت‌سازی نیروها از طریق برگزاری نشست‌های آموزشی»، «نزدیک کردن قوانین آن‌ها با قوانین استاندارد در سطح بین‌الملل»، «تبادل‌نظر در مورد نیازهای اصلی کشورها در خصوص جرایم سازمان‌یافته و بحث مواد مخدر» و ... است.

وی با بیان اینکه اولین گروه متخصصین مبارزه با پولشویی را در منطقه جنوب غرب آسیا تاسیس کردیم، تصریح کرد: نمونه تفاهم‌نامه‌های مبارزه با پول‌شویی را تدوین و در اختیار 8 کشور گذاشتیم که بین بسیاری از کشورها امضاءشده است.

انتهای پیام

کد N754117