/هم‌اندیشی علمی قضات تجدیدنظر/

عاملی: اعتبارات خاص آموزشی برای قوه قضاییه اختصاص نمی‌یابد

سیاسی

مدیرکل امور آموزشی معاونت منابع انسانی قوه قضاییه گفت: اعتبارات خاص آموزشی برای قوه قضاییه اختصاص نمی‌یابد و حتی نصف سرانه آموزشی که مورد تائید سایر دستگاه‌هاست در دستگاه قضایی تخصیص پیدا نمی کند.

به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام و المسلمین عاملی در دومین هم اندیشی علمی قضات تجدیدنظر اظهار کرد: از اوایل سال 92 برنامه‌های آموزشی در بخش عملیاتی طراحی شد و سه روش اجرایی آموزش‌ها در حیطه ضمن خدمت مورد بهره‌گیری قرار گرفت که روش اول آن برگزاری جلسات هم اندیشی بود.

وی ادامه داد:‌ اواسط سال 92 تا امسال، 23 نشست تخصصی برگزار شد که بیش از دو هزار و 700 نفر از قضات کشور در این جلسات شرکت کردند.

عاملی یادآور شد: در جلسه هم‌اندیشی امروز بیشتر قضات تجدیدنظر حضور دارند. در دو بخش حقوقی و کیفری و با حضور 100 نفر از قضات این جلسه در حال برگزاری است که نتایج این نشست‌ها قابل قبول بوده است.

مدیرکل امور آموزشی معاونت منابع انسانی قوه قضاییه با اشاره به اینکه بیش از 80 درصد قضات رسیدگی کننده به پرونده‌های کیفری در این هم اندیشی ها توانسته‌اند شرکت کنند، گفت: بیش از 320 دوره آموزشی برای قضات از سال 93 در کشور برگزار شده و ما حتی اعزام اساتید را به استان‌ها داشته‌ایم.

عاملی با اشاره به اینکه امکانات و زمینه‌های مالی اجرای برنامه‌های آموزشی و تخصصی با توجه به شرایط اقتصادی دستگاه قضایی محدود است، گفت:‌ البته تقویم سال 94 معاونت منابع انسانی در حال تصویب است و مراحل پایانی آن سپری می‌شود. امیدواریم در پایان امسال این تقویم در شورای آموزشی مصوب شود؛ چرا که با توجه به ضرورت های حوزه آموزشی، تلاش شده تقویم آموزشی ما بر اساس این نکته که بتوانیم عدالت در برنامه های آموزشی مان در سطح کشور توزیع کنیم، لحاظ شود و حتی در جاهایی از کشور که محدود است بتوانیم این سطح علمی را حفظ کنیم.

وی یادآور شد:‌ امیدواریم برای سال آینده از حضور دو هزار نفر از قضات در این جلسات بهره ببریم و اعزام اساتید را از طریق معاونت منابع انسانی در استان‌های کشور داشته باشیم.

وی با تاکید بر اینکه حوزه جدیدی در فضای علمی و معاونت منابع انسانی ایجاد شده است گفت: این حوزه، تعامل بین آموزش و پژوهش در دستگاه قضایی است.

وی تصریح کرد: تولید منابع آموزشی در سال 94، توجه به قوانین جدیدی که تصویب شده است و آموزش های مجاز جزو محورهای آموزشی ما در سال 94 است.

عاملی با ابراز تاسف از اینکه اعتبارات خاص آموزشی برای قوه قضاییه اختصاص نمی‌یابد، بیان کرد: این امر نیازمند تعامل بیشتر با دولت است و ایجاد ظرفیت های قانونی برای رفع این مسئله باعث شده تا ما اعتبارات‌مان را از سایر منابع تامین کنیم. حتی نصف سرانه آموزشی که مورد تائید سایر دستگاه ها است در قوه قضاییه تخصیص نمی یابد و همین مسئله باعث شده کیفیت و کمیت آموزش‌ها در دستگاه قضایی تحت شعاع قرار بگیرد. ان‌شاء‌الله با حمایت‌های سیاست قوه قضاییه بتوانیم این مشکلات را در بخش آموزشی در دستگاه قضایی رفع کنیم.

انتهای پیام

کد N753912