دفاع مشاور امنیت ملی آمریکا از تلاش دولتش برای حصول توافق هسته‌ای

ايران,مذاكرات ايران و گروه 1 5,آمريكا,توافق جامع هسته‌اي,مذاكرات هسته‌اي

مشاور امنیت ملی آمریکا با دفاع از تلاش دولت این کشور برای دستیابی به یک توافق هسته‌ای با ایران، تأکید کرد: دست نیافتن به یک توافق بهتر از یک توافق بد است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه واشنگتن پست، سوزان رایس، مشاور امنیت ملی آمریکا روز دوشنبه در سخنرانی‌اش در لابی صهیونیستی آیپک از منطق دولت این کشور برای مذاکره با ایران برای دستیابی به یک توافق هسته‌ای دفاع کرد و گفت: ایران در مقایسه با سال گذشته از دستیابی به ظرفیت تولید سلاح هسته‌ای دورتر شده است.

مشاور امنیت ملی آمریکا ادامه داد: اکنون می‌خواهم کاملاً شفاف صحبت کنم. یک توافق بد، بدتر از عدم دستیابی به توافق است و اگر انتخاب ما چنین باشد ما توافق نخواهیم کرد.

رایس تأکید کرد: ما هیچ کاری را بر اساس اعتماد انجام نمی‌دهیم. آنچه مهم است اقدامات ایران است نه صحبت‌های آنها.

سوزان رایس که به همراه باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در کاخ سفید با خبرگزاری رویترز گفت‌وگو کرده بود در این مصاحبه، تأکید کرد: بهترین راه برای اطمینان از عدم دستیابی ایران به یک سلاح هسته‌ای توافقی است که ده سال یا بیشتر به طول بیانجامد.

وی افزود: زمانی که این مدت به پایان برسد ایران می‌تواند به تأسیساتش دسترسی پیدا کند و به کشورهای دیگر تضمین دهد که دنبال سلاح هسته‌ای نیست.

مشاور امنیت ملی آمریکا یادآور شد: به طور ساده باید بگویم که هیچ جایگزین بهتر یا طولانی‌تری برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای از توافق جامعی که ما به دنبال آن هستیم وجود ندارد.

به نوشته واشنگتن پست وزرای امور خارجه ایران و آمریکا قرار است روز سه‌شنبه (امروز) بار دیگر در چارچوب مذاکرات هسته‌ای در سوئیس با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کنند.

مشاور امنیت ملی آمریکا همچنین گفت:‌ مذاکرات ادامه دارد و هیچ توافقی تا زمانی که بر سر همه چیز به توافق برسیم انجام نخواهد شد. اختلافات کلیدی هنوز میان جامعه جهانی و ایران وجود دارد.

وی در ادامه تأکید کرد که سروصدا کردن مانع از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای نمی‌شود در حالی که دیپلماسی قوی با پشتوانه فشار می‌تواند این کار را انجام دهد.

رایس مدعی شد: اگر دیپلماسی به شکست بیانجامد به جهان تأکید می‌کنم که ایران مسئول آن است.

مشاور امنیت ملی آمریکا با تکرار مخالفت کاخ سفید با سخنرانی رژیم صهیونیستی در کنگره، ‌گفت: روابط آمریکا – اسرائیل قابل رایزنی نیست و نخواهد بود. همان‌طور که می‌دانید رئیس جمهور به اورشلیم رفت و اطمینان داد که ایران به سلاح دست نخواهد یافت.

وی اظهار کرد: یک توافق خوب توافقی است که بتواند به طور قابل راستی آزمایی هر گونه مسیر ایران برای تولید مواد شکاف پذیر کافی برای ساخت تنها یک سلاح هسته‌ای را ببندد.

رایس در پایان با انتقاد از برخی خواسته‌ها از ایران برای چشم‌پوشی کامل از ظرفیت غنی‌سازی بومی‌اش آن را غیرواقعی و غیرقابل دستیابی خواند و تأکید کرد: هم‌پیمانان بین‌المللی نزدیک در این مذاکرات از این خواسته که ایران از تکنولوژی هسته‌ای‌اش حتی برای اهداف صلح‌آمیز دست بردارد حمایت نمی‌کنند.

به گزارش ایسنا، سخنان رایس در حالی مطرح می‌شود که مقامات ایرانی همواره بر صلح آمیز بودن برنامه اتمی کشورمان تاکید و تصریح کرده‌اند که سلاح هسته‌ای در دکترین دفاعی ایران هیچ جایی نداشته و نخواهد داشت.

انتهای پیام

کد N753831