چین برای سالگرد جنگ جهانی دوم همه را دعوت کرد حتی ژاپن

چین برای بزرگداشت هفتادمین سالگرد پایان جنگ جهانی دوم رژه‌ای نظامی برگزار و سران کشورهای بزرگ درگیر در این جنگ حتی ژاپن را برای شرکت در این مراسم دعوت می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری رویترز، روابط چین-ژاپن مدت‌هاست به دلیل مسائلی که چین از آن به عنوان شکست ژاپن در جبران اشغال بخش‌هایی از این کشور پیش از جنگ جهانی دوم و پس از آن یاد می‌کند، تیره و تار است و کم پیش می‌آید که پکن از فرصتی برای یادآوری این مساله به مردم صرف‌نظر کند.

طی دو سال اخیر، روابط بین دو کشور به دلیل مسائل مربوط به جزایری در دریای چین شرقی بدتر نیز شده است.

در همین حال وزارت خارجه چین طی بیانیه‌ای اعلام کرد، شی جینپینگ، رئیس‌جمهوری این کشور میزبان مراسم‌ مربوط به این بزرگداشت از جمله رژه نظامی، مراسم استقبال و ضیافت شبانه خواهد بود.

در این بیانیه آمده است: درکنار سران کشورهای مهم درگیر در جنگ، چین همچنین از سایر کشورهای منطقه برای شرکت در این بزرگداشت دعوت می‌کند.

هوا چو فینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین از نام بردن دقیق از این کشورهای منطقه خودداری کرد اما گفت از سران تمام کشورهایی که به نوعی درگیر این جنگ بودند دعوت خواهد شد.

وی در این باره افزود: هدف از این اقدام این است که نشان دهیم، چین و مردم جهان ظرفیت و اراده دفاع از صلح جهانی را دارند و این ظرفیتی نیست که همه داشته باشند.

گفته می‌شود روسای سازمان ملل و سایر سازمان‌های بین‌المللی و همچنین افرادی که به پیروزی چین در جنگ کمک کردند نیز در بین مهمانان هستند.

وزارت خارجه چین در بیانیه خود همچنین آورده است: ما امیدواریم این بزرگداشت به یادآوری صلح در دل مردم مهربان جهان کمک کند و باعث شود تا مردم جهان برای جلوگیری از چنین تراژدی تکراری با هم همکاری کنند.

این وزارتخانه در بیانیه‌اش ادامه می‌دهد: مردم چین در جنگ جهانی دوم ایثارگری بزرگی کردند.

این رژه نظامی که احتمالاً در ماه سپتامبر برگزار می‌شود، اولین رژه‌ای خواهد بود که شی جینپینگ از زمان رسیدن به ریاست‌جمهوری در سال 2013 از آن سان می‌بیند.

انتهای پیام

کد N753798