در پیامی به کنگره جهاد عشایری خوزستان

آیت‌الله سبحانی: جهاد در راه صیانت از وطنِ اسلامی، وظیفه الهی است

آيت‌الله العظمي جعفر سبحاني

آیت‌الله سبحانی در پیامی به کنگره بین‌المللی جهاد عشایری خوزستان گفت: جهاد در راه صیانت وطنِ اسلامی از دستبرد بیگانگان، یک وظیفه دینی و الهی است و از نظر روایات یکی از درهای بهشت به شمار می‌رود.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، متن پیام این مرجع تقلید به شرح زیر است:

«بسم الله الرحمن الرحیم

عشایر غیور، یا دژهای شکست‌ناپذیر کشور

جهاد در راه صیانت وطنِ اسلامی از دستبرد بیگانگان، یک وظیفه دینی و الهی است، و از نظر روایات یکی از درهای بهشت به شمار می‌رود، آن جا که امیرالمومنین علیه السلام در این مورد می‌فرماید: « إِنَّ الجِهادَ بابٌ مِن أَبوابِ الجَنَّةِ فَتَحَهُ اللّه‏ُ لِخاصَّةِ أَولیائِهِ » از کلام مولی الموحدین علیه السلام استفاده می‌شود: جز اولیاء الهی برای همگان، توفیق ورود از این باب الله نیست.

بر خلاف اندیشه غربی‌ها، آن چه که در اسلام وارد شد، جهادِ در راه خداست. یعنی کوشش در نشر ارزش‌ها و سعی در حفظ نوامیس اسلام و جلوگیری از سلطه بیگانگان بر سرنوشت مسلمانان.

تاریخ ایران زمین یک مساله را به صورت قطعی روشن ساخته است و آن این که در هر زمانی که دشمنان دست تطاول بر آن دراز نموده‌اند، عشایر غیور کشور در خط مقدم دفاع بوده‌اند و دست رد بر سینه بیگانگان زده‌اند.

سرزمین خوزستان، سرزمین نفت‌خیز و دارای ذخایر ارزشمندی است، که پیوسته مطمح نظر بیگانگان بالاخص پیر استعمار انگلستان بوده است، و پیوسته به عناوین گوناگون درصدد ایجاد سلطه بر این منطقه می‌باشد و علماء و مراجع پیوسته از وجود نیروهای عشایر جان بر کف در حفظ منطقه بهره گرفته‌اند.

در سال 1914 میلادی، برابر 1293 شمسی منطقه خوزستان به وسیله نیروهای نظامی انگلیس اشغال شد، تا آن جا که ناوگان جنگی این کشور استعمارگر، به اهواز رسید. تنها مقاومتی که در برابر متجاوزان انگلیسی انجام گرفت، جهاد عشایر عرب خوزستانی بود و محرک آنان بر جانفشانی، فتوای مرجع وقت مرحوم آیت الله العظمی سید محمد کاظم یزدی قدس سره بود و این فتوا به وسیله روحانیون محل در میان عشایر منتشر شد و سدّی در مقابل متجاوز قرار گرفت.

البته این جان برکفان به این آسانی بر هدف مقدس خود دست نیافتند، بلکه در این راه، قربانی‌های ارزشمندی را تقدیم کردند که سرانجام به بیرون راندن این نیرو از این منطقه منجر شد.

اینک ما در اینجا متن تلگرام آیت‌الله یزدی را منعکس می‌کنیم که در آن، عشایر را به لزوم دفاع از سرزمین اسلامی فراخوانده است. در بخشی از این پیام آمده است: «پاسداری از کیان اسلام و دفاع با جان و مال از مرزهای اسلامی در برابر یورش کافران، از اولویت بالایی برخوردار است». آنگاه به امیر آن روز خوزستان خطاب می‌کند که:« شما در مناطق مرزی کشور هستید حفظ آن از حمله کافران از واجبات است همان گونه که این تکلیف بر سایر عشایر آن منطقه لازم و واجب می‌باشد»

تاریخ 1 محرم 1333 اول آذر1293 «محمد کاظم طباطبایی».

وی به این پیام اکتفا نکرد. هیاتی از علمای بزرگ نجف را به سرپرستی فرزند ارشدش سید محمد طباطبایی به منطقه اعزام کرد، تا عشایر منطقه را بر این امر تشویق و وادار کند.

این نخستین بار نیست که یک مرجع مردم را به دفاع از کیان اسلامی دعوت می‌کند:

در سال 1308 هجری قمری نیز مرحوم میرزای بزرگ شیرازی با فتوای تاریخی خود سلطه پیر استعمار را بر اقتصاد ایران قطع کرد. قبل از او نیز مرحوم سیدمحمد مجاهد مولف کتاب المناهل در تاریخ 1241 فتوای جهاد با اشغالگران شمال کشور را صادر کرد.

در این جا به نکته‌ای اشاره می‌نماییم: جوانان عزیز عرب، کلیه عشایر غیور منطقه، یکی از افتخارات شما این است که این منطقه را که دژ استوار ثقلین است، پیوسته معزّز داشته‌اید و پرچم ولایت را در سراسر منطقه به اهتزاز در آورده‌اید.

اکنون دشمن از راه دیگر وارد شده است. او می‌خواهد به جای اشغال مرزهای زمینی به مرزهای ایمانی جوانان شما تجاوز کند و نعمت ولایت را از آنان بگیرد تا راه برای سلطه مجدد او فراهم گردد.

از عزیزان درخواست می‌شود، با هوشیاری کامل از نفوذ افکار داعشی‌ها که نوزادان وهابیت هستند، جلوگیری نموده و مطمئن باشند که این‌ها سربازان خط اول استعمارند که در لباس نفاق و تظاهر به« دلسوزی برای عشایر عرب» فعالیت می‌کنند.

ان‌شاءالله همگان در پناه قرآن و عترت سرفراز و پاینده و پایدار باشید و از مسئولان منطقه خواهانم در تمام مراحل از جوانان بومی بهره‌مند شوند و بدانند این‌ها پشتیبان کشورند و شما هم باید خدمتگزار صمیمی آن‌ها باشید.

در پایان از همین راه دور سلام خود را به کلیه حاضران در این همایش بالاخص حضرت آیت‌الله جزایری دامت برکاته تقدیم می‌دارم و از فرزند عزیز روحانیم حجت‌الاسلام والمسلمین جناب آقای حاج شیخ محسن حیدری سپاسگزارم که با حمایت و ارشاد نماینده‌ی ولی فقیه در استان، این فضای روحانی و علمی و همگانی را فراهم آورده است، و توفیق همگان را به ویژه فرماندهان بسیج کشور و استان خوزستان و دیگر مدیرانی که در برپایی این کنگره، همکاری داشته‌اند، از خداوند متعال خواهانم.»

انتهای پیام

کد N753756