مرکل "گروه نورمندی" را برای مذاکره درباره بحران اوکراین به برلین دعوت کرد

اوکراین

سخنگوی دولت برلین امروز (سه‌شنبه) گفت، از رهبران آلمان، فرانسه، اوکراین و روسیه دعوت شده تا ششم مارس سال جاری میلادی در برلین گردهم آمده و درباره بحران اوکراین مذاکره کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، اشتفان زایبرت، سخنگوی دولت برلین گفت: روز جمعه در وزارت امور خارجه آلمان در سطح مقامات عالی‌رتبه اجرای آتی مسائل مطرح شده، مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

گروه موسوم به «نورمندی 4» شامل آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهوری فرانسه، پترو پوروشنکو، رئیس‌جمهوری اوکراین و ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه است.

این در حالی است که یکی از نمایندگان عالی‌رتبه دولت آمریکا امروز گفت، قوانین حقوقی به واشنگتن اجازه ارسال سلاح به کشورهای مختلف از جمله اوکراین را از طریق کشورهای ثالث نمی‌دهد.

اظهارات این مقام آمریکایی درباره گزارش‌های اخیر رسانه‌ها در خصوص ادعای ارسال سلاح به اوکراین از طریق امارات صورت گرفت.

با این حال وی پاسخ مستقیمی در خصوص این مساله ارائه نکرد.

این مقام افزود: اوکراین یک کشور مستقل است که حق دارد با دیگر کشورها توافقنامه امضا کند. دولت‌های کشورهای دیگر ممکن است جزئیات بیشتری درباره این توافق‌های تجاری جدید داشته باشند.

این اظهارات به دنبال سفر اخیر هیات اوکراینی به رهبری پترو پوروشنکو، رئیس‌جمهور اوکراین به نمایشگاه تسلیحات

«IDEX-2015» در ابوظبی و انتشار بیانیه‌های در خصوص امضای توافقات نظامی جدید صورت گرفت.

رسانه‌ها به دنبال این سفر گزارش دادند، ادعا شده که کی‌یف تسلیحات آمریکایی خریداری شده توسط امارات را دریافت خواهد کرد.

این در حالی است که وزارت امور خارجه امارات ادعاهای مقامات اوکراین مبنی بر برنامه‌های دولت امارات برای ارسال مهمات به اوکراین را رد کرد.

پاولو کلیمیکن، وزیر امور خارجه اوکراین امروز گفت، کی‌یف انتظار دارد تامین تسلیحاتی را نه‌ تنها از سوی آمریکا بلکه از سوی دیگر کشورها دریافت کند.

انتهای پیام

کد N753748