درخواست الازهر مصر برای توقف حمایت از گروه‌های تروریستی

سیاسی

شیخ الازهر در راستای مواضع سیاسی رهبران مصر تاکید کرد که برخی کشورهای عربی و اسلامی از گروه‌های تروریستی حمایت می‌کنند و دست از حمایت این گروه‌ها بر نمی‌دارند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری سوریه الان، احمد الطیب، شیخ الازهر طی سخنانی در کنفرانس "عظمت اسلام و اشتباهات کسانی که خود را منتسب به اسلام می‌دانند... راه‌های اصلاح" گفت: تروریسم تنها یک کشور خاص را هدف قرار نداد بلکه هدف آن آسیب رساندن به تمام کشورهای اسلامی به ویژه ضربه زدن به مصر به عنوان قلب تپنده کشورهای عربی است.

الازهر که یک نهاد دینی-اجتماعی بسیار با نفوذ در مصر است، پس از روی کار آمدن نظامیان در این کشور مواضع خود را به آنها بسیار نزدیک کرده است. مسئولان قاهره همواره قطر و ترکیه را به حمایت از اخوان المسلمین که در مصر به عنوان یک گروه تروریستی شناخته می‌شود، متهم می‌کنند.

احمد الطیب با تاکید بر اینکه الازهر به تازگی مفاهیم و دیدگاه‌های صحیح پیرامون خلافت و کشور داری واقعی در اسلام را تدوین و منتشر کرده است، افزود: من در مقام خود به تمام امامان و واعظان الازهر می‌گویم که تاجایی که می‌توانند به میان مردم بروند و با آنها در خصوص خطرات گروه‌های تروریستی صحبت کنند.

وی تصریح کرد: اینکه بگویم عامل ظهور گروه‌های تروریستی دین است، تفکری اشتباه است چرا که علت ظهور این گروه‌ زیاده خواهی‌های استعمارگران و دشمنانی است که در طول تاریخ همواره از این گروه‌ها حمایت می‌کنند و اگر ما هم برای فعالیت‌های تروریستی پوشش دین بکار ببریم، به پیشروی آنان کمک کرده‌ایم.

شیخ الازهر در ادامه هشدار داد که کشورهای عربی و اسلامی آشکارا و پنهان به این گروه‌ها کمک می‌کنند و هر خواسته‌ای را که دارند، برآورده می‌سازند.

وی از کشورهای حامی گروه‌های تروریستی خواست تا دست از حمایت این گروه‌ها بردارند و شبکه‌ها و عوامل فتنه که این گروه‌ها آنها را به قتل بی‌گناهان تشویق می‌کند، متوقف کنند.

انتهای پیام

کد N753481