رویارویی پلیس و معترضان دانشجو در میانمار

صدها تن از افسران پلیس میانمار در اطراف دانشجویان معترض تحصن‌کننده حلقه انسانی تشکیل دادند و این اقدام پس از آن انجام شد که نیروهای امنیتی مانع راهپیمایی معترضان در بزرگترین شهر میانمار شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، تظاهرکنندگان که بیش از یک ماه است در اعتراض به سر می‌برند و حمایت مردمی جذب کرده‌اند، به دنبال آن هستند تا دولت قانون تازه تصویب جدید درباره آموزش را که آزادی‌های آکادمیک را محدود می‌کند، لغو کند. تعداد معترضان در شهر لتپادان (Letpadan) نسبت به نیروهای امنیتی کمتر بود اما به نظر نمی‌رسید که هیچ‌یک از طرفین از مواضع خود کوتاه بیایند. نیروهای امنیتی صفوفی را در اطراف دانشجویان تحصن‌کننده ایجاد کردند.

میانمار پس از نیم قرن حکومت نظامیان در سال 2011 به سمت دموکراسی حرکت کرد اما منتقدان بر این باورند که اصلاحات مورد نظر تین‌ سین، رئیس‌جمهوری میانمار که در نخستین روزهای روی کار آمدن وی اعلام شد، یا به بن‌بست رسیده‌اند و یا اینکه دولت از اجرای آنها عقب‌نشینی کرده است. قانون آموزشی مذکور که ماه سپتامبر به تصویب پارلمان رسید، تصمیم‌گیری درباره سیاستگذاری و برنامه آموزشی را به دست هیاتی عمدتا متشکل از وزرای دولتی سپرد. طبق آن دانشجویان از تشکیل اتحادیه‌ها منع می‌شوند و زبان‌های محلی دیگر در ایالت‌هایی با حضور قومیت‌ها استفاده نخواهد شد.

دانشجویان میانمار بر این باورند که قانون مذکور خودمختاری دانشگاه‌ها را زیر سوال می‌برد و آنها همچنان با سرکوب‌هایی که طی سال‌های حکومت دیکتاتوری اعمال شده بود، دست و پنجه نرم می‌کنند.

پلیس میانمار مرتباً هشدار داده بود که چنانچه دانشجویان بخواهند تظاهراتشان را به یانگون واقع در 140 کیلومتری جنوب لتپادان برسانند، برای برقراری نظم و اجرای قوانین وارد عمل می‌شوند.

انتهای پیام

کد N753398