قانون فدرال، هیلاری کلینتون را متهم کرد

ایرنا نوشت:

 'هیلاری کلینتون' وزیر خارجه سابق آمریکا متهم شد در مکاتبات اداری قوانین فدرال را نقض کرده است.

خبرگزاری رویترز روز سه شنبه از واشنگتن به نقل از نشریه آمریکایی نیویورک تایمز گزارش داد: هیلاری کلینتون در زمان تصدی پست وزارت خارجه در مکاتبات اداری از e-mail شخصی خود استفاده کرده که این امر نقض قوانین دولت فدرال در ثبت اسناد دولتی محسوب می شود.

بنابراین گزارش، هیلاری کلینتون طی چهار سال حضور در وزارت خارجه که در سال 2013 از این سمت کنار رفت، تمامی مکاتبات رسمی را با حساب شخصی پست الکترونیک خود انجام داده، به تازگی 55هزار صفحه از این مکاتبات را به وزارت خارجه آمریکا مسترد کرد.

بازگرداندن ده ها هزار صفحه از مکاتبات رسمی و اداری توسط هیلاری کلینتون، بنا بر درخواست وزارت خارجه آمریکا مبنی بر اینکه این وزراتخانه می بایست مکاتبات را بعنوان اسناد و مدارک اداری ثبت شده در اختیار داشته باشد، صورت گرفت.

رویترز افزود: بنابر قوانین فدرال آمریکا تمامی اسناد ثبت شده، نامه نگاری و e-mail های ارسال و دریافت شده از سوی مقامات دولتی می بایست محفوظ و در اختیار وزارتخانه و یا نهاد مربوطه قرار گیرد.

دستورالعمل های موجود در زمان تصدی گری هیلاری کلینتون در منصب وزارت خارجه آمریکا از وی خواسته بود تا پیام و مکاتبات صورت گرفته در e-mail های شخصی خود را محفوظ نگاه داشته و در اختیار این وزارتخانه قرار دهد.

رویترز در ادامه نوشت: بیشتر کارشناسان دراین باره گفته اند مقامات دولت آمریکا تنها در موارد اضطراری مجاز به استفاده از حساب شخصی پست الکترونیک خود (e-mail) هستند.

این گزارش درحالی از سوی نشریه آمریکایی تایمز انتشار یافت که انتظار می رود هیلاری کلینتون بعنوان یکی از نامزدهای بالقوه ریاست جمهوری آتی آمریکا از حزب دمکرات به میدان رقابت ها وارد شود.

وزارت خارجه آمریکا و سخنگوی هیلاری کلینتون تاکنون به درخواست رویترز در ارتباط با ارائه جزییات بیشتر این گزارش پاسخی ندادند.

هیلاری کلینتون از 21 ژانویه 2009 تا اول فوریه 2013 میلادی بعنوان شصت و هفتمین وزیر خارجه آمریکا در دولت باراک اوباما مشغول به کار بود.

52261

کد N753381