خونچمن:

اصلاحات در مسیر قانون محقق می‌شود

سیاسی

بوشهر - دبیرکل حزب جوانان ایران اسلامی و رئیس دوره‌ای جبهه اصلاحات کشور گفت: اصلاحات در مسیر قانون محقق می‌شود و هر کس که خلاف قانون حرکت کند، مجازات آن مشخص شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد خونچمن عصر دوشنبه در گردهمایی اصلاح‌طلبان شهرستان دشتستان اظهار داشت: مردم ایران اسلامی در راه دست‌یابی به آزادی هزینه‌های سنگینی داده‌اند و مردم استان بوشهر علاوه بر هزینه‌هایی که برای آزادی داده‌اند، برای استقلال کشور نیز در برهه‌های مختلف هزینه های زیادی داده‌اند.

وی با بیان اینکه شعار ما استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی است، تصریح کرد: باید ببینیم که برای دستیابی به استقلال ۱۰۰ درصدی و آزادی ۱۰۰ درصدی و جمهوری ۱۰۰ درصدی چقدر موفق بوده‌ایم و چند درصد از استقلال و آزادی و جمهوریت و اسلامیت که مورد مطالبه مردم بوده است، محقق شده است.

دبیرکل حزب جوانان ایران اسلامی با بیان اینکه اگر مطالبه ما استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی است، باید معیار و میزان تحقق آن را بدانیم، افزود: باید بدانیم که آزادی و نظام سیاسی جمهوری اسلامی را به چه میزانی بسنجیم و با چه معیارهایی حرکت کنیم که آزادی‌های مورد نظر برسیم.

وی با بیان اینکه میزان در این زمینه اخلاق، شرع و قانون است، بیان داشت: شرع که حق‌الناس را تعیین می‌کند، اخلاق هم خوب یا بد بودن رفتارها را در حوزه سیاسی مشخص می‌کند و معیار سوم قانون است که بهترین وضعیت برای رسیدن به مقصود، قانون است چرا که قانون ضمانت اجرایی دارد ولی شرع و اخلاق ضمانت اجرایی ندارد.

خونچمن با بیان اینکه برای هر کس که خلاف قانون حرکت کند، مجازات آن مشخص شده است، اضافه کرد: باید همه جامعه از حاکمان بالا تا پائین در سایه قانون حرکت کنند و در این صورت می‌توانیم همزیستی مسالمت‌آمیز و عاری از خشونت داشته باشیم.

وی ادامه داد: ممکن است که قانون نقص و یا ابهامی داشته باشد و یا در جایی خلا قانونی داشته باشیم ولی قانون را می‌توان اصلاح کرد و اینجا است که اصلاح‌طلبی معنا پیدا می‌کند.

رئیس دوره‌ای جبهه اصلاحات کشور گفت: در حوزه آزادی قانون داریم و اگر ارکان مردم به قانون تن دهند آزادی‌ها نقض نمی شود و در صورتی که جایی از قانون نقصی وجود داشته باشد باید اصلاح شود.

اصلاح‌طلبی یعنی بستن مسیرهایی که باعث انباشت قدرت و ثروت می‌شود

وی با انتقاد از کسانی که اصلاح طلبی را معادل ولنگاری اخلاقی تفسیر کردند گفت: اصلاح‌طلبان هیچ‌گاه به دنبال ولنگاری اخلاقی و ترویج آن در جامعه نبوده و نیستند و تاکید دارند بهترین میزان و بهترین معیار برای عمل قانون است.

رئیس دوره‌ای جبهه اصلاحات کشور گفت: اگر قانون ابهام و یا نقص داشت باید بپذیریم که آن نقص و یا ابهام رفع و برطرف شود. می‌توانیم اصلاح طلبی را در یک جمله خلاصه کنیم و آن این است که اصلاح‌طلبی یعنی بستن منفذها و مسیرهایی که باعث انباشت قدرت و انباشت ثروت می‌شود.

وی افزود: هر جا که چنین مسیری وجود دارد چه در حوزه استقلال و چه در مسیر آزادی و چه در حوزه جمهوریت و اسلامیت نظام، هر کجا که منفذ و مسیری برای سوء استفاده وجود دارد همه ما و همه کسانی که خواهان سربلندی این نظام جمهوری هستند و همه کسانی که معتقدند نظام جمهوری اسلامی به عنوان برترین الگوی نظام سیاسی برای اداره جامعه بشری می‌تواند مطرح شود و همه کسانی که دلشان برای این نظام می‌تپد باید اصلاحات را بپذیرند.

تحقق شعار استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی نیازمند اصلاحات است

خونچمن ادامه داد: اصلاح طلبان حرف دیگری غیر از این ندارند؛ اگر می‌گویند اصلاحات، یعنی مسیرهایی که باعث می شود استقلال ۱۰۰ درصد محقق نشود و یا آزادی‌های قانونی و شرعی مردم و مسئولان محدود شود، باید مسیر بسته شود و مسیرهایی که باعث می‌شود جمهوریت نظام ۱۰۰ درصد محقق نشود باید اصلاح شود.

اصلاحات، اصلاح‌گری و اصلاح‌طلبی هزینه دارد

وی با بیان اینکه اصلاحات، اصلاح‌گری و اصلاح‌طلبی هزینه دارد و بدون هزینه امکان ندارد، ادامه داد: امام حسین(ع) می‌فرماید که «من حرکت کردم و تسلیم بیعت با یزید نشدم چرا که دیدم اسلام در مسیرهایی در خطر انحراف قرارگرفته است و این مسیرها باید اصلاح شود» و هزینه این اصلاح طلبی سالار شهیدان روز عاشورا بود.

خونچمن با بیان اینکه اصلاح‌طلبی بدون هزینه ممکن نیست، خاطرنشان ساخت: کسانی که در این مسیر قدم می‌گذارند باید بدانند که برای تحقق کامل استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی باید هزینه پرداخت کنند. لذا فعالیت سیاسی هم اگر بخواهیم به وضعیت مطلوب برسیم باید در چارچوب قانون قرار بگیریم.

هرگونه فعالیت سیاسی باید در چارچوب قانون باشد

وی اضافه کرد: همانگونه که قانون فعالیت‌های اقتصادی را در چارچوب خاص تعریف کرده است و نیازمند مجوزهای خاص است، بر اساس اصل ۲۶ قانون اساسی هر شهروندی برای فعالیت سیاسی باید در قالب تشکیل حزب باشد.

وی تصریح کرد: اگر همه تن بدهیم که در چارچوب قانون حرکت کنیم، خیلی از مسائل و مشکلات ما حل می‌شود و لذا قانون مشخص کرده که هر کس می‌خواهد فعالیت سیاسی کند باید در قالب یک حزب شناسنامه‌دار باشد.

خونچمن ادامه داد: اگر ۱۰ نفر جایی جمع شدند حرفی را زدند مشخص باشد که این‌ها کی هستند و مبانی فکری آنها چیست و مرام‌نامه آنها چیست و اسانامه آنها کدام است؛ درمقابل اعتراض و حرف و عمل خود پاسخگو باشند. مجموعه بی هویتی نباشند که به عناوین مختلف به نام مردم کاری را انجام دهند و در مقابل آن اقدام پاسخگو هم نباشند.

وظیفه نمایندگان مجلس دخالت در کار دولت یا سایر مسائل نیست

وی ادامه داد: حالا که قانون بهترین ملاک برای عمل است و اگر نیازمند پرکردن خلاهای قانونی بود و نیازمند اصلاح بود بخواهیم یک قانون جامع داشته باشیم، باید یک مجلس قوی داشته باشیم.

رئیس دوره‌ای جبهه اصلاحات کشور اظهار داشت: باید نماینده‌های قوی داشته باشیم؛ نمایندگانی که بدانند وظیفه آنها قانونگذاری و نظارت است. نمایندگانی که بدانند وظیفه آنها دخالت در کار دولت یا سایر مسائل نیست. نمایندگانی که بدانند وظیفه اولیه آنها قانون‌گذاری و نظارت بر مجموعه‌هایی که قانون نظارت بر آنها را بر عهده مجلس واگذار کرده است و وظیفه آنها عزل و نصب مسئولین نیست.

وی افزود: اگر بخواهیم مجلسی را در تراز جمهوری اسلامی داشته باشیم که بتواند قانون جامعی را برای این نظام تنظیم و تصویب کند که در قالب آن قانون استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی ۱۰۰ درصد محقق شود، چند نکته باید توجه کنیم.

خونچمن ادامه داد: در مرحله اول مجموعه‌های اجرایی و نظارتی باید در چارچوب قانون حق انتخاب شدن را بر کسانی که از لحاظ قانونی شایستگی دارند، نگیرند و توانمندی دارند و می‌توانند حضور داشته باشند، انتخاب را دو مرحله‌ای نکنیم.

مجریان و ناظران زمینه را برای ورود افراد برای انتخاب شدن نبندند

وی تاکید کرد: کسانی که بر اساس قانون شایستگی ندارند، هیچ‌یک از ملت خواهان حضور آنها در مجلس نیستند ولی افرادی که شرایط قانونی را دارند افکار عمومی این انتظار را دارد که مجریان و ناظران زمینه را برای ورود آن افراد برای انتخاب شدن نبندند.

رئیس دوره‌ای جبهه اصلاحات کشور ادامه داد: اگر خواسته مقام معظم رهبری و همه دلسوزان نظام، مشارکت حداکثری در انتخابات است و مشارکت حداکثری را پشتوانه نظام می‌دانیم باید بستر را برای حضور و مشارکت حداکثری فراهم کنیم.

وی اضافه کرد: اگر می‌خواهید در مجلس نماینده‌ای داشته باشید که مطالبات شما را پیگیری کند و به وظایف قانونی خودش عمل کند باید در درون خودتان وحدت داشته باشید.

اصلاح‌طلبان با وحدت می‌توانند ۷۰ درصد افکار عمومی را همراه خود کنند

خونچمن عنوان کرد: امروز جریانات اساسی در کشور جریان اصول‌گرایی و جریان اصلاح طلبی هستند که جریان خود را مدیریت می‌کنند و جریان رقیب را هم مدیریت می‌کنند و یکی از راه‌های مدیریت کردن رقیب، ایجاد اختلاف است؛ چون می‌دانند که جریان اصلاح‌طلبی اگر وحدت داشته باشد بیش از ۷۰ درصد افکار عمومی را در همه جای ایران اسلامی با خود همراه دارد.

وی بیان داشت: شورای هماهنگی اصلاحات در سطح استان راه‌اندازی شده است و نمایندگی شهرستان را نیز راه اندازی کنید و اعضای شورای مرکزی را مشخص کنید و شورای هماهنگی شهرستان را هم تشکیل دهید تا فردی را که معرفی کردید بتوانید حمایت خود را از آن اعلام کنید.

رئیس دوره‌ای جبهه اصلاحات کشور افزود: فعالیت‌های سیاسی را بیاورید در چارچوب قانون و نظام‌مند کنید و جایگاه حقوقی تعریف شده داشته باشید. در قالب احزاب کادرسازی فراهم می شود و افراد پرورش پیدا می‌کنند و زمینه برای مشارکت مردم در مسیر قانونی فراهم می شود.