عزل گسترده سفرای افغانستان توسط اشرف غنی

سیاسی

اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان در تازه ترین اقدام خود، تعداد زیادی از سفرای افغانستان در نقاط مختلف دنیا را عزل کرده و قرار است روند جایگزینی دیپلمات های افغان ادامه داشته باشد.

به گزارش خبرنگار مهر در کابل، اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان، یازده سفیر و شانزده فرمانده پلیس را برکنار کرد.

برخی گزارشات حاکی از آن است که دست کم بیست سفیر دیگر نیز به زودی برکنار خواهند شد اما هویت آنها فعلا معلوم نیست.

دلیل عزل این سفرا کهولت سن عنوان شده و گفته شده که این افراد دیگر نمی توانند به امور سیاسی برگردند. اشرف غنی قصد دارد افراد تحصیل کرده و جوان را جایگزین آنها کند. پیش از این او تعهد داده بود که پس از به دست گرفتن امور، جوانگرایی و تخصص گرایی را در افغانستان پیاده نماید.

اما نکته جالب در میان عزل شدگان، حضور «عزیزالله کرزای» سفیر پیشین افغانستان در روسیه و عموی «حامد کرزی» رییس جمهور پیشین افغانستان است.

عزیزالله کرزای حدود نود سال سن دارد و پیش از این سفیر افغانستان در عربستان سعودی نیز بوده است. همچنین او مدتی مشاور شورای امنیت ملی افغانستان بوده است.

عزیزالله کرزای متهم به حیف و میل کردن منابع مالی سفارت افغانستان در روسیه است اما دولت افغانستان تا کنون در این مورد واکنشی نشان نداده است. حامد کرزای نیز هیچگاه به این اتهامات واکنشی نشان نداد.

اشرف غنی در بخش امنیت شهر کابل نیز دست به تغییرات گسترده زده و خبر می رسد که 16 فرمانده حوزه های مختلف پلیس شهر کابل نیز عزل شده اند. هدف از برکناری این افراد و تعیین فرماندهان جدید، تامین امنیت بهتر شهر کابل عنوان شده است.

کابل در یک سال گذشته شاهد حملات گسترده طالبان و دیگر گروه های تروریستی بوده اما وضعیت امنیتی در چند ماه اخیر بهبودی چمشگیری یافته است.