دیدار هیات ترکیه‌ای با مسئولان سوری: صلح در سوریه کلید صلح جهان است

در پی سفر هیات فرانسوی به سوریه هیات ترکیه‌ای نیز به دمشق سفر و با مسئولان سوری از جمله ولید معلم دیدار کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه الوطن سوریه، این هیات که شامل نمایندگان احزاب مخالف، فعالان ترکیه‌ای، شخصت‌های سیاسی، اقتصادی و پارلمانی با ریاست دوغو پرنچیک، رئیس حزب الوطن بودند با ولید معلم، وزیر خارجه سوریه در دمشق دیدار کردند.

این هیات تاکید کردند: کسانی که می‌خواهند سوریه را بسوزانند خانه‌های خود را به آتش می‌کشند و صلح در سوریه کلید صلح در جهان است.

رئیس این هیات بر همبستگی مردم ترکیه با مردم سوریه در مقابله با تروریسم تاکید و اعلام کرد: سیاست‌های اشتباه اردوغان موجب افزایش تروریست‌ها و به آتش کشیدن منطقه شده است؛ تروریست‌هایی که طرح‌های آمریکا و اسرائیل را برای نابودی منطقه اجرا می‌کنند.

پرنچیک تصریح کرد: هدف توطئه گران به منطقه اقلیم کردستان عراق نیز رسیده است، ما به هیچ نیرویی اجازه نمی‌دهیم سوریه را تقسیم کند.

وی گفت: دولت ترکیه تروریسم را به سوریه وارد و از آن حمایت می‌کند اما ما با این مساله مخالفیم و خواهان تحقق صلح در سوریه هستیم. بیشتر مردم ترکیه نیز با این مساله مخالفند و می‌دانند که بر هم زدن ثبات سوریه تاثیر منفی دارد.

وی تاکید کرد: پیروزی سوریه در جنگ، مردم ترکیه و جهان را از تراژدی‌های زیادی نجات می‌دهد. قلب بشریت در سوریه می‌تپد و صلح در این کشور کلید صلح در تمامی مناطق جهان است.

رئیس هیات ترکیه گفت: مردم سوریه، ارتش و بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه قهرمانانی هستند که نه تنها به خاطر سوریه بلکه به خاطر تمامی انسان‌ها در مقابل تروریسم‌ و حامیان آن ایستادند.

وی گفت: ما به آمریکا و هم پیمانان غربی آن می‌گوییم که دست از سر منطقه بردارید و کسانی که می‌خواهند سوریه را نابود کنند خود نابود می‌شوند. ما به دولت اجازه نمی‌دهیم به حمایت از تروریسم و صدور آن به دیگر کشورها ادامه بدهد.

رئیس هیات ترکیه افزود: ما از تمامی کشورهای منطقه می‌خواهیم تا به همکاری مسالمت آمیز جهت مقابله با طرح‌های تکفیری بپردازند. ما خواهان این نیستیم که شاهد تروریسم در کشور خود باشیم.

عبداللطیف شنر، نخست وزیر پیشین ترکیه نیز در این دیدار گفت: مساله مشترکی که میان ما وجود دارد مخالفتمان با سیاست‌های دولت کنونی ترکیه و تروریسم در سوریه است. هیچ کس به ویژه بیگانگان اجازه سلاح در دست گرفتن و رفتن به یک کشور برای تغییر نظام آن را ندارند چرا که این مساله غیرقانونی است و مداخله در امور داخلی دیگر کشورها محسوب می‌شود.

وی از سازمان‌های بین‌المللی به ویژه سازمان ملل خواست تا به قوانین احترام بگذارند.

بیرگول ایمن گولر، نماینده حزب مردم جمهوری خواه نیز اعلام کرد: سوریه و ترکیه دو همسایه و دوست هستند. هدف از سفر ما اتخاذ اقداماتی برای لغو تحریم‌ها علیه سوریه است. ما اعلام می‌کنیم کسانی که ادعا می‌کنند نماینده دموکراسی و آزادی هستند باید ابتدا با تروریسم مقابله کنند. همچنین به استعمارگران در جهان می‌گوییم که دست از سر مردم سوریه بردارید.

در همین حال ولید معلم نیز در دیدار با هیات ترکیه‌ای گفت: دولت ترکیه اوضاع سیاسی منطقه را اشتباه فهمیده‌ است و مواضع اشتباهی اتخاذ کرده که به نفع مردم ترکیه و سوریه نیست.

المعلم از این هیات خواست تا به دفاع از مسئولیت حفظ روابط عمیق میان دو کشور که موجب تحکیم صلح و امنیت در منطقه و جهان می‌شود، بپردازند.

وی نسبت به خطر تروریسم تکفیری که همگان را هدف قرار داده و صلح و ثبات در منطقه را تهدید می‌کند هشدار داد.

این هیات با احمد حسون، مفتی سوریه نیز دیدار کرد.

احمد حسون در این دیدار تاکید کرد: سوریه به جنگ علیه تروریسم می‌پردازد و در این جنگ پیروز خواهد شد.

انتهای پیام

کد N753285