آمریکا در عملیات بازپس‌گیری تکریت جایی ندارد

سیاسی

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که پنتاگون به هیچ شکلی در عملیات نیروهای عراقی برای بازپس‌گیری شهر تکریت از چنگال داعش مشارکت ندارد. گفته می‌شود عامل اصلی این امر مخالفت نیروهای داوطلب با جنگیدن در کنار آمریکایی‌هاست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از روزنامه مصری الیوم السابع، استیو وارن، سخنگوی پنتاگون گفت: ما در عملیات نیروهای عراقی در تکریت مشارکت نمی‌کنیم بلکه داوطلبان مردمی در این عملیات نظامی به نیروهای عراقی کمک می‌کنند.

نیروهای داوطلب مردمی که عمدتا شیعه هستند و بسیاری از آنها پیشتر در جریان اشغال‌ عراق علیه نیروهای آمریکایی جنگیده‌اند، از انجام عملیات مشترک با آمریکایی‌ها سرباز می‌زنند.

وارن اظهار داشت: آمریکا و هم‌پیمانان آن درخواستی از سوی عراق برای انجام عملیات در حمایت از نیروهای دولتی دریافت نکردند. ائتلاف ضدداعش به رهبری آمریکا که تاکنون هزاران حملات هوایی را علیه داعش انجام داده، پوشش هوایی عملیات بازپس‌گیری شهر تکریت را انجام نداده است.

نیروی هوایی ارتش عراق که اخیرا با دریافت جنگنده و بالگردهای نظامی از روسیه و آمریکا تا حدود زیادی قدرت خود را باز یافته است، تاکنون ده‌ها حمله به مواضع داعش در تکریت و اطراف آن انجام داده است و پشتیبانی هوایی عملیات را بر عهده دارد.

عملیات بازپس‌گیری تکریت یکی از بزرگترین عملیات‌های نیروهای عراقی از زمان نفوذ داعش به عراق در ژوئیه گذشته است.

انتهای پیام

کد N753282