وزیر خارجه اوکراین: پیش از پیوستن به ناتو باید اصلاحات انجام شود

اوکراین

وزیر خارجه اوکراین امروز (سه‌شنبه) بر لزوم مدرن شدن صنعت نظامی کی‌یف و ایجاد اصلاحات پیش از آغاز حرکت برای پیوستن به ناتو تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری ایتارتاس، "پاولو کلیمکین"، وزیر خارجه اوکراین در پاسخ به پرسش خبرنگاران ژاپنی گفت: در رابطه با ناتو باید بگویم که اوکراین به مدرن شدن نیاز دارد و باید اطمینان حاصل کند که امنیت حفظ می‌شود و بخش‌های دفاعی آن در بالاترین سطح استاندارد قرار دارند؛ البته استانداردهای موردنظر ناتو. پس از انجام چنین اصلاحاتی، ما تصمیم می‌گیریم که گام بعدی به سوی ناتو چه خواهد بود.

کیلیمکین گفت که سفر به ژاپن اولین سفر وی به یک کشور آسیایی است. وزیر خارجه اوکراین روز دوشنبه با شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن و فومیو کیشیدا، وزیر خارجه ژاپن دیدار کرد. کیلیمکین از طرف ژاپنی به دلیل "حمایت مالی خاص" که از جمله شامل تجهیزات پزشکی و بودجه ویژه برای توسعه بخش بهداشت و درمان اوکراین می‌شود، قدردانی کرد.

از مارس 2014، ژاپن حدود 1.8 میلیارد دلار به اوکراین اختصاص داده است و هدف از آن احیای زیرساخت‌های ویران شده در جریان درگیری مسلحانه شرق اوکراین بوده است.

بسیاری از سیاستمداران جهان از تصمیم کی‌یف برای پیوستن به ناتو انتقاد کرده‌اند.

فرانسو اولاند، رئیس‌جمهوری فرانسه اوایل فوریه در کنفرانس خبری در پاریس گفت که عضویت اوکراین در ناتو برای فرانسه نامطلوب است.

وی گفت: ما باید بسیار واضح تاکید کنیم که باید واقعیت را به کشورهای دیگر بگوییم و از جمله آن چیزهایی است که ما آمادگی پذیرش آن را نداریم.

انتهای پیام

کد N753241