طرح دولت اوکراین برای اعزام نیروهای حافظ صلح به این کشور

رییس جمهوری اوکراین با امضای حکمی امروز (دوشنبه) راه را برای تقاضای رسمی به منظور استقرار صلح‌بانان بین‌المللی در شرق این کشور هموار کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، دفتر پترو پروشنکو، رییس جمهوری اوکراین اعلام کرد، تقاضای استقرار صلح‌بانان بین‌المللی در شرق این کشور به سازمان ملل و اتحادیه اروپا ارجاع داده خواهد شد.

دفتر رییس جمهوری اوکراین اطلاعات دقیقی درباره ترکیب این هیات و یا چارچوب زمانی برای استقرار آن فاش نکرد اما روسیه مخالف سرسخت چنین اقدامی است.

در روزهای اخیر با پررنگ شدن آتش‌بس مورد توافق قرار گرفته در ماه گذشته میلادی، حجم درگیری‌ها در شرق اوکراین تا حد چشمگیری کاهش یافته است اما دو طرف همچنان از بابت نقض پراکنده آتش‌بس گلایه می کنند.

آندری لایسنکو، سخنگوی ارتش اوکراین امروز اعلام کرد: در 24 ساعت گذشته یک سرباز اوکراینی کشته شده و چهار تن دیگر زخمی شدند.

وی علت این تلفات را مشخص نکرد.

دفتر حقوق بشر سازمان ملل اعلام کرده که بیش از 6000 نفر از زمان آغاز درگیری‌ها در شرق اوکراین در ماه آوریل گذشته تاکنون کشته شده‌اند.

همچنین ادوارد باسورین، سخنگوی نیروهای جدایی‌طلب در شرق اوکراین نیز گفت: شورشیان جدایی‌طلب براساس توافق صلح، سلاح‌های خود را از جبهه درگیری خارج کرده‌اند.

هنوز سازمان امنیت و همکاری اروپا به عنوان ناظر آتش‌بس در اوکراین این خبر را تایید نکرده است.

لایسنکو، جدایی‌طلبان را متهم کرد به اینکه به صورت نمایشی سلاح‌های خود را خارج کرده و هنگام شب این سلاح‌ها را به مکان اصلی خود در خط مقدم بازمی‌گردانند.

وی همچنین تاکید کرد: سربازان اوکراینی تنها در صورتی که شرایط بدتر نشود فرآیند خارج کردن سلاح‌های خود را ادامه خواهند داد.

وی تاکید کرد:‌ همان طور که ما هر روز موارد پراکنده‌ای از نقض آتش‌بس را از جمله با استفاده از سلاح‌های سنگینی که شبه نظامیان باید از جبهه نبرد خارج کرده باشند، می بینیم، هنوز خیلی زود است که درباره مساله خارج کردن کامل سلاح‌ها از خط مقدم صحبت کنیم.

انتهای پیام

کد N752786