/نظام بین‌الملل، تحولات منطقه‌ای و سیاست خارجی ایران/

جمشیدی: ابزار نظامی آمریکا کارایی پیشین را ندارد

یک استاد دانشگاه تهران معتقد است با تغییر محیط امنیت بین‌الملل و مطابق نبودن توانمندی‌های نظامی آمریکا با تهدیدهای موجود، ابزار نظامی آمریکا که به مثابه ستون فقرات استراتژی آمریکا محسوب می‌شد دیگر کارایی پیشین را ندارد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمد جمشیدی که در دومین همایش بین‌المللی نظام بین‌الملل، تحولات منطقه‌ای و سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران که در نوبت صبح و بعدازظهر امروز در دانشگاه علامه طباطبایی حضور داشت به بررسی وضعیت ایران و استراتژی کلان آمریکا پرداخت.

وی با بیان این که تغییر محیط امنیت بین‌الملل و نداشتن تطابق توانمندی‌های نظامی آمریکا با تهدیدهای نوظهور منجر به بروز تداوم بحران اقتصادی و مالی برای این کشور شده است گفت:‌ نداشتن تطابق توانمندی‌های نظامی آمریکا با تهدیدهای نوظهور که در بستر تداوم بحران اقتصادی و مالی به وجود آمده باعث شده است تا ابزار نظامی آمریکا نیز به عنوان ابزار سیاست خارجی و ستون فقرات استراتژی کلان آمریکا دیگر کارایی پیشین را نداشته باشد.

این استاد دانشگاه ادامه داد:‌ این ضعف راهبردی با هوشمندی تاکتیکی واشنگتن همراه بوده است و ایالات متحده با بازتعریف عملی استراتژی کلان خود به سمت بازگرداندن توازن به سمت مولفه‌های قدرت و عناصر شکل دهنده به استراتژی خود و هم‌چنین بازتعریف نقاط تمرکز جغرافیایی راهبرد خود حرکت کرده‌اند.

جمشیدی با بیان این که شاید به دلیل استراتژی‌های آمریکا است که دولت دوران گذار به مهم‌ترین کلیدواژه اسناد راهبردی دولت اوباما تعبیر شده است گفت: نکته اساسی آن است که نوع تعریف آمریکا از قدرت، نظم و استراتژی مطلوب از یک طرف ارتباط معناداری با مولفه‌های قدرت جمهوری اسلامی ایران در حوزه راهبردی خاورمیانه دارد و از طرف دیگر نیز ابزارهای فشار غیرنظامی بر ضد ایران را در بلند مدت پدید می‌آورد.

او در پایان تاکید کرد: با تبیین معنای استراتژی کلان و عوامل موثر در شکل‌دهی آن در دوره اوباما می‌توان به این سوال پاسخ داد که تحول در استراتژی کلان آمریکا چه تاثیری در مولفه‌های قدرت ایران دارد و در نتیجه الزامات ریاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در مواجه با این وضعیت جدید چه خواهد بود.

انتهای پیام

کد N752713