جلالی:

ایران بهترین منبع تامین انرژی اروپاست

اروپا,داعش,انرژي

رییس مرکز پژوهش های مجلس ایران را بهترین منبع تامین انرژی اروپا دانست و گفت: منافع رژیم صهیونیستی با منافع آمریکا و اروپا نیز در تضاد است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، جوزف وایدن هولزر رییس هیات بنیاد فریدریش ابرت آلمان و هیات همراه، با کاظم جلالی رییس گروه روابط پارلمانی مجلس شورای اسلامی با پارلمان اتحادیه اروپا دیدار و گفت‌وگو کرد.

کاظم جلالی در این نشست با اشاره به گسترش همکاری‌های مشترک ایران و اروپا، گفت: ظرفیت‌های بی‌بدیل ایران فرصت بی‌نظیری برای اروپاست، ایران از گذشته روابط قابل توجهی با اروپا داشته که البته بخش قابل توجهی از فرصت‌ها در چند سال گذشته دچار خدشه شد که باید از آن‌ها درس گرفته شود.

وی افزود: شرایط جدید بسترهای همکاری قابل توجهی را برای دوطرف ایجاد کرده است که باید با برنامه‌ریزی دقیق این همکاری‌های جدید را مهندسی کنیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همکاری اقتصادی مشترک به خصوص در حوزه انرژی را مهم دانست و تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران دارای منابع عظیم نفت وگاز است و اروپا نیز با توجه به شرایط بین‌المللی جدید به دنبال تنوع در تامین منابع انرژی به خصوص گاز است که با لحاظ همه شرایط ایران بهترین منبع تحقق این موضوع برای اروپاست.

وی ادامه داد: اروپا درخصوص منابع تامین انرژی آسیب‌پذیر بوده و ایران می‌تواند مایحتاج اروپا را تامین کند.

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس در ادامه با اشاره به جایگاه خاص جمهوری اسلامی ایران در منطقه و نقش مهم آلمان در اروپا، گفت: معتقیم که آلمان می‌تواند در پیشرفت مذاکرات ایران و گروه 1+5 نقش مثبت‌تری را ایفا نماید؛ چراکه جمهوری اسلامی ایران اراده خود را برای حل موضوع هسته‌ای نشان داده است و هم‌اکنون در عرصه بین‌المللی کارشکنی می‌کنند کاملا مشخص هستند.

وی افزود: منافع رژیم صهیونیستی با منافع آمریکا و اروپا نیز در تضاد است که به عنوان نمونه می‌توان به سفر جنجالی اخیر نتانیاهو به آمریکا اشاره کرد.

جلالی خاطرنشان کرد: رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای مرتجع منطقه مایل به توافق ایران و گروه 1+5 نیستند که البته اهداف آن‌ها برای دوطرف مشخص است.

وی تاکید کرد: توافق خوب مورد استقبال مقام معظم رهبری، مردم و مسئولان جمهوری اسلامی ایران قرار خواهد گرفت و ایران تاکید دارد که این موافقتنامه باید شفاف و بدون تفسیر باشد و حقوق هسته‌ای ایران را در چارچوب قوانین بین‌المللی تضمین کند.

وی در ادامه با اشاره به اقدامات گروه‌های تروریستی در منطقه، توضیح داد: افراط گرایی و تروریسم مشکل بزرگ منطقه و جهان است و جمهوری اسلامی ایران تمام توان خویش را برای مقابله با گروه‌های افراطی و داعش به کار گرفته است ولی حل کامل این مسئله نیازمند کمک همه‌جانبه جامعه جهانی است.

نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس، با محکوم کردن اقدامات تروریستی در سراسر جهان از جمله در فرانسه، یادآور شد: می‌بایست میان گروه‌های افراطی و دین اسلام تمایز برقرار شود؛ چراکه برخی رسانه‌های غربی با سوءاستفاده از اقدامات تروریست‌هایی که زاییده اقدامات برخی سازمان‌های جاسوسی غربی هستند، از این موضوعات برای راه‌اندازی موج اسلام‌هراسی استفاده می‌کنند.

وی ادامه داد: اسلام دین رحمت است و مسلمانان سال‌هاست که با صلح و آرامش در سراسر جهان از جمله آلمان با دیگر ادیان زندگی می‌کنند و در کنار محکومیت اقدامات تروریست‌ها نباید به بهانه آزادی بیان به مقدسات مسلمانان تعرض شود.

رییس گروه روابط پارلمانی مجلس شورای اسلامی با پارلمان اتحادیه اروپا، با اشاره به پیشینه روابط گسترده پارلمانی ایران و اروپا، تاکید کرد: ما همیشه از سفر هیات‌های پارلمانی کشورهای مختلف از جمله اروپا به ایران استقبال کرده‌ایم البته اتفاقات ناخوشایندی در برخی از این سفرها رخ داده که نباید تکرار شوند.

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس افزود: برای گسترش کیفی روابط، نباید از بحث حقوق بشر استفاده ابزاری شود؛ چراکه در همین کشورهای منطقه کشورهایی هستند که نه انتخابات دارند و نه حداقل‌های حقوق بشری را رعایت می‌کنند و با غرب بدون شنیدن هیچ انتقادی روابط گسترده دارند و این در حالیست که در جمهوری اسلامی ایران هرساله انتخابات برگزار می‌شود و با سطح قابل قبولی از استانداردهای زندگی و حقوق بشر در ایران روبرو هستیم.

جوزف وایدن هولزر رییس هیات بنیاد فریدریش ابرت آلمان در این نشست گفت: در زمینه همکاری‌های مشترک متاسفانه فرصت‌های زیادی خصوصا از طرف اروپا از دست رفته است و باید از فرصت‌های پیش‌رو به بهترین شکل ممکن استفاده نمود.

وی افزود: همکاری با ایران برای ما بسیار مهم است؛ چراکه ایران می‌تواند شریک قابل اطمینانی برای ما باشد هرچند که این روابط ناراضیانی نیز دارد.

رییس هیات بنیاد فریدریش ابرت آلمان تاکید کرد: ایران چه در زمینه اقتصادی و چه در حوزه سیاسی شریک مهمی برای اروپا به حساب می‌آید و خطرات مشترکی چون داعش ما را تهدید می‌کند.

وی ادامه داد: ایران اقدامات عملی و قابل توجهی را در مبارزه با داعش انجام داده است و امیدواریم با همکاری ایران مشکل داعش حل شود.

هولزر در پایان این نشست با ابراز خوشبینی به لغو تحریم‌ها و توافق ایران و گروه 1+5، گفت: امیدواریم با توافق نهایی ایران و 1+5، همکاری‌های مشترک گسترش یابد هرچند که در بخش‌های زیادی هم فارغ از مسئله تحریم‌ها زمینه همکاری مشترک وجود دارد.

انتهای پیام

کد N752707