ممانعت پلیس میانمار از برگزاری تظاهرات دانشجویی در یانگون

میانمار

پلیس میانمار امروز (دوشنبه) از تظاهرات صدها نفری دانشجویان در یانگون، بزرگترین شهر این کشور، با هدف درخواست برای ایجاد اصلاحات آموزشی ممانعت به عمل آورد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، دانشجویان از ژانویه 2015 از ماندالای به سمت یانگون و در یک حرکت اعتراضی دست به راهپیمایی زده و خواستار تغییرات و ایجاد اصلاحات در قانون تازه تصویب آموزشی شدند که مانع آموزش آزاد و مجانی شده است.

معترضان به مدت 10 روز در لتپاوان، 145 کیلومتری شمال یانگون مستقر شده و قصد داشتند تا امروز راهپیمایی خود را از سر بگیرند اما پلیس از ادامه تظاهرات اعتراضی آنها به سمت یانگون ممانعت به عمل آورد. پلیس برای این کار از استقرار کامیون‌های تولید آب پرفشار در اطراف محل استقرار معترضان استفاده کرد.

دولت میانمار به معترضان هشدار داده بود که اگر به تظاهرات خود ادامه دهند، اقدامات براساس قوانین و مقررات علیه آنها صورت می‌گیرد.

براساس قانون جدید آموزشی که سپتامبر 2014 توسط پلیس میانمار تصویب شد، اتخاذ تمام تصمیمات آموزشی و شرایط مربوطه را به نهادی سپرده که اکثراً از وزرای دولت تشکیل شده است. این قانون، دانشجویان را از تشکیل اتحادیه‌ها منع کرده و به درخواست‌ها برای استفاده از زبان‌های محلی در نهادهای آموزشی استفاده‌های قومیتی بی‌اعتنایی می‌کند.

حمایت مردمی از معترضان در جریان این راهپیمایی‌های اعتراضی افزایش یافته است چون شرکت‌کنندگان در این راهپیمایی چندصدکیلومتری خواستار لغو این قانون شده‌اند.

تهدید گسترش راهپیمایی‌های اعتراضی در میانمار مساله بسیار حساس است به این خاطر که دانشجویان در جریان تظاهرات حامی دموکراسی 1988 که با خشونت ارتش مواجه بود، پیشرو بودند.

انتهای پیام

کد N752683