/نظام بین‌الملل، تحولات منطقه‌ای و سیاست خارجی ایران/

خرمشاد: فرهنگ مهم‌ترین قدرت نرم سیاست خارجی ایران است

سیاسی

رییس پیشین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با اشاره به نقش فرهنگ در سیاست خارجی ایران، گفت: فرهنگ به عنوان مهم‌ترین بخش قدرت نرم انقلاب اسلامی ایران نقش تاثیرگذار و تعیین کننده‌ای در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران ایفا کرده است.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمدباقر خرمشاد، استاد دانشگاه در نشست روابط جهانی و سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در دومین همایش بین‌المللی نظام بین‌الملل، تحولات منطقه‌ای و سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران درباره نقش فرهنگ در سیاست خارجی ایران، گفت: قدرت نرم حاصل از انقلاب اسلامی ایران، منبع سرمایه و پشتوانه عظیم دیپلماسی عمومی و فرهنگی ایران بوده است. با استفاده از این سرمایه ایران به خوبی توانسته است از طریق جلب نظر مردم و بخشی از مردم سایر کشورها برای اعمال فشار در دولت‌های خود در جهت حمایت از اهداف مورد نظر ایران به پیشبرد یک دیپلماسی عمومی قوی و قابل قبول مبادرت ورزد.

رییس پیشین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت: حضور محوری فرهنگ در این دیپلماسی باعث شده است که ایران با به‌کارگیری فرهنگ و مبادله ابزارهای فرهنگی به پیشبرد منافع ملی خود بپردازد.

او با بیان این که امروزه دیپلماسی فرهنگی ایران از اهداف، اصول، ساختار، کارگزار، ابزار و فرآیندهای نسبتا مشخص و روشنی برخوردار است، گفت: دیپلماسی فرهنگی ایران در طول 35 سال حیات خود از فراز و نشیب‌های زیادی برخوردار بوده و در کنار فرصت‌ها، قوت‌ها، از چالش‌ها و ضعف‌هایی نیز رنج برده است.

انتهای پیام

کد N752476