اولین حمله نیروهای افغان بدون کمک‌های خارجی علیه طالبان

ارتش افغانستان بزرگترین حمله خود علیه طالبان را بدون کمک نیروهای آمریکایی و ناتو رهبری می‌کند؛ اقدامی که پیروزی ارتش این کشور را در درگیری‌های پیش رو در فصل بهار، نوید می‌دهد و ثابت می‌کند که این کشور می‌تواند بدون کمک خارجی با شبه‌نظامیان مبارزه کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، نیروهای افغان به آرامی در حال پیشروی در روستایی در ایالت هلمند بوده و همزمان نیروهای ویژه حملات شبانه‌ای را در این منطقه اجرا می‌کنند. نیروهای زمینی نیز در سراسر مزارع خسخاش که طی سال‌های اخیر منبع مهم مالی شبه‌نظامیان بوده، در حال پیشروی هستند.

این در حالی است که نیروهای آمریکایی و انگلیسی بزرگترین شکست‌های خود را در این منطقه متحمل شده‌اند.

این منطقه پیشتر توسط نیروهای خارجی از شبه‌نظامیان بازپس گرفته شد اما مجددا به دلیل کمبود تجهیزات و مهارت نیروهای افغان به کنترل شبه‌نظامیان طالبان درآمد. اکنون این حملات برای اشرف غنی، رئیس‌جمهور افغانستان که متعهد به از بین بردن این سیکل معیوب شده، آزمایشی سرنوشت‌ساز محسوب می‌شود.

نکته جالب این که خود غنی شخصاً در طرح‌ریزی برای این حمله که "ذوالفقار" نام داشته و از 10 فوریه آغاز شده، نقش داشته است.

این در حالی است که غنی در اواخر ماه جاری به منظور جلب حمایت‌های نظامی بیشتر آمریکا به ویژه حملات هوایی به واشنگتن سفر خواهد کرد.

در همین حال یکی از دیپلمات‌های آمریکایی که خواست نامش فاش نشود در این باره گفت: این عملیات به شدت مهم است. این عملیات به منزله تلاش غنی برای نشان دادن توانایی نیروهای افغان در رهبری و اجرای حملات، به کنگره و دولت آمریکاست.

مقامات آمریکایی و افغان همچنین معتقدند، نیروهای امنیتی محلی مدت‌هاست که ثابت کرده‌اند می‌توانند جنگ علیه طالبان را بدون کمک نیروهای زمینی خارجی رهبری کنند.

در حال حاضر 13 هزار نیروی خارجی در افغانستان حضور دارند؛ نیروهایی که تعداد آنها از 140 هزار تن در سال 2009 به رقم کنونی کاهش یافته است.

با این حال فرماندهان آمریکایی به نیروهای افغان در هلمند مشاوره داده و به آنها برای برنامه‌ریزی این حمله کمک کرده‌اند اما نکته مهم عدم شرکت و حضور نیروها و سربازان آمریکایی در این حمله است.

گفته می‌شود در حال حاضر نیروهای افغان قسمت‌های وسیعی از این منطقه را که برای بیش از یک دهه مأمن شبه‌نظامیان بوده، پاکسازی کرده‌اند. همچنین گزارش‌ها حاکی از آن است که تعداد تلفات شبه‌نظامیان به مراتب بیشتر از تعداد تلفات نیروهای دولتی است.

در همین حال ارتش افغانستان پیشتر در روز جمعه اعلام کرده بود که منطقه "سنگین" که ماه‌ها محل درگیری‌های شدید شبه‌نظامیان و نیروهای افغان بود، کاملا پاکسازی شده است.

ژنرال محمد سلیم احسس، رئیس پلیس ملی افغانستان در مصاحبه‌ای تلفنی با آسوشیتدپرس اعلام کرده بود که در نبرد منطقه سنگین 385 شبه‌نظامی کشته شده‌اند که 31 تن از آنها فرمانده بودند.

در همین حال شنیده‌ها حاکی از آن است که مقامات افغان دیدارهای خود با رهبران محلی را به منظور ساخت مدارس، بیمارستان‌ها، پاسگاه‌های پلیس و دادگاه جدید در این آغاز کرده‌اند.

انتهای پیام

کد N752389