مذاکرات جدی کری و لاوروف در ژنو درباره اوکراین و نمتسوف

اوکراین

وزرای امور خارجه روسیه و آمریکا امروز (دوشنبه) در ژنو مذاکرات جدی خود را در حالی آغاز کردند که موضوع اصلی این گفت‌وگو درگیری در شرق اوکراین است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا همچنین سرگئی لاوروف، همتای روس خود را برای انجام بررسی‌ها و تحقیقات دقیق درباره ترور اخیر بوریس نمتسوف، اپوزیسیون روس تحت فشار قرار داد.

این دو در مقابل دوربین‌ها تا حدودی آرام به نظر می‌رسیدند اما جو آنچنان پرتنش بود که هیچ یک بیانیه‌ای صادر نکردند.

این دیدار در ژنو درست چند روز پس از آن صورت گرفت که وزیر امور خارجه آمریکا روسیه را به دروغگویی درباره دخالت در امور اوکراین متهم کرده بود؛ اقدامی که ماشه بدترین بحران پس از جنگ سرد را میان آمریکا و متحدان اروپایی‌اش با روسیه چکاند.

یکی از مقام‌های ارشد وزارت امور خارجه آمریکا به خبرنگاران همراه کری گفت که جان کری به ماشین پروپاگاندای روسیه اشاره کرده و گفته بود: آنچه که مسکو می‌گوید در اوکراین در حال رخ دادن است با آنچه در حقیقت وجود دارد مطابقتی ندارد.

در همین حال، زید رعد الحسین، رئیس حقوق بشر سازمان ملل امروز گفت که بیش از 6000 تن در جریان درگیری‌های اوکراین از آوریل 2014 جان باختند.

وی از دو طرف درگیر اوکراین خواست تا به توافق شکننده صلح مینسک احترام گذاشته و به تیراندازی‌های کورکورانه و سایر اقدامات خصمانه که تنها جان غیرنظامیان را به مخاطره می‌اندازد، پایان دهند.

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین به لاوروف درباره این مساله هشدار داد که آمریکا و اتحادیه اروپا آماده اعمال فشارها و تحریم‌های بیشتر علیه مسکو هستند در صورتی که روسیه به توافق جدید صلح پایبند نماند.

این مذاکره میان وزرای امور خارجه آمریکا و روسیه نخستین بار از زمان ترور نمتسوف است که خشم روسیه و جهان را در پی داشت.

وزیر امور خارجه آمریکا پیش از سفر به ژنو به شبکه تلویزیونی ای بی سی گفته بود که باید تحقیقاتی کامل، دقیق و شفاف درباره این ترور صورت گیرد.

انتهای پیام

کد N752336