کشف 2 گور دسته جمعی در استان صلاح الدین عراق

عراق

در حالی که یک افسر پلیس عراق در استان صلاح الدین از کشف دو گور دسته جمعی متعلق به شهروندان و نیروهای امنیتی که در شمال عراق به دست داعش اعدام شده بودند، خبر داد، کمیته‌ امنیتی به رهبری نیروهای مردمی در استان دیالی فهرست اسامی شهروندان ممنوع الورود را به اتهام همکاری با داعش اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری العربی الجدید، یک مسئول در استانداری دیالی گفت: کمیته امنیتی این استانداری به ریاست صادق الحسینی، فرمانده نیروهای مردمی، فهرست اسامی 150 تن از ساکنان جلولا و السعدیه را اعلام کرد و بازگشت آنان به مناطق مسکونی‌شان را به اتهام ارتباط با گروه تروریستی داعش ممنوع اعلام کرد.

این مسئول با اشاره به اینکه اسامی اعلام شده به شکل مستقیم یا غیرمستقیم با داعش در ارتباط هستند، تاکید کرد که این اسامی از سوی کمیته امنیتی و با هدف تغییر الگوی جغرافیایی جمعیت کنونی این مناطق اعلام شده‌اند.

این مسئول امنیتی افزود: کمیته امنیتی در توجیه این اقدام به هیچ دلیلی اشاره نکرده است.

این مسئول عراقی اظهار داشت: کمیته امنیتی از تشکیل کمیته‌ای برای گردآوری شکایت‌هایی در خصوص اقدامات تروریستی اسامی این لیست خبر داد و گفت: این شکایت‌ها به زودی به مناطقی که این افراد از آنجا مهاجرت کرده‌اند و در ایست‌های بازرسی ارسال خواهد شد و به زودی یک لیست جدید شامل دیگر مناطق صادر خواهد شد.

شورای عشایری دیالی نیز نسبت به اتهام دوباره اهل تسنن عراق به انجام اقدامات تروریستی هشدار داد.

شیخ هذال النداوی، یکی از اعضای شورای عشایر دیالی گفت: کمیته امنیتی دوباره ساکنان استان را به تروریسم متهم کرد و به این ترتیب ما دوباره به خانه اول که گمان می‌کردیم از آن عبور کرده‌ایم، بازگشتیم. جایگاه عدالت و قانون کجاست؟

النداوی دولت و سازمان‌های بین‌المللی را به مقابله با طرح‌های تروریستی که از خارج عراق و با هدف از بین بردن بافت مردمی استان دیالی صورت می‌گیرد، دعوت کرد.

محمد الجبوری، افسر پلیس استان صلاح الدین نیز اعلام کرد: ارتش عراق با همراهی پلیس این کشور موفق به کشف دو گور دسته جمعی شامل اجساد 125 شهروند و نیروی امنیتی در منطقه العینیه شهرستان بیجی واقع در شمال استان صلاح الدین شدند.

الجبوری افزود: نیروهای مشترک ارتش و پلیس سعی در جدا سازی جسدها از یکدیگر کردند اما بیشتر آنها غیرقابل شناسایی بودند.

وی در ادامه گفت: ساکنان محلی اطلاعاتی دادند که داعش حدود یک ماه پیش این افراد را با شلیک گلوله کشت.

این افسر عراقی افزود: از آنجایی که نیروهای ما تخصص لازم برای این کار را ندارند قرار شد تا ورود یک گروه متخصص از وزارت حقوق بشر عراق این گور بسته بماند و سپس این گروه هویت اجساد را مشخص کند.

وی افزود: گورهای دسته جمعی دیگری نیز در دیگر مناطق صلاح الدین وجود دارد.

انتهای پیام

کد N752273