/نظام بین‌الملل، تحولات منطقه‌ای و سیاست خارجی ایران/

امیرعبداللهیان: روسیه در ابتدای تحولات منطقه سیاست درستی اتخاذ نکرد

معاون وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به تحولات لیبی، گفت: روسیه در ابتدای تحولات منطقه سیاست درستی اتخاذ نکرد و همین مسأله باعث اتفاقات بعدی درباره لیبی در شورای امنیت شد، اما با رایزنی‌های و چانه‌زنی‌های ایران، روسیه در تحولات منطقه از جمله سوریه و مبارزه با افراط‌گری سیاست درستی اتخاذ کرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حسین امیرعبداللهیان، معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه کشورمان در مراسم افتتاحیه دومین همایش بین‌المللی نظام بین‌الملل، تحولات منطقه‌ای و سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران که صبح امروز (دوشنبه) در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی آغاز به‌کار کرد با اشاره به تحولات منطقه، افزود: غرب آسیا پرتنش‌ترین سال‌های خود را بعد از جنگ سرد طی می‌کند. مداخلات فزاینده خارجی در تحولات منطقه وجود دارد به گونه‌ای که بدون نقش‌آفرینی خارجی چشم‌انداز روشنی مشاهده نمی‌شود.

او در بخشی از اظهاراتش با اشاره به این‌که هنوز بیداری اسلامی در گوشه و کنار منطقه با همه فراز و فرودها مشاهده می‌شود، گفت: با توجه به مطالبات فراوان مردم هم‌چنان بیداری اسلامی با وجود فراز و فرودها و چالش‌های موجود ادامه دارد. هم‌چنین گسست عمیقی میان مذاهب وجود دارد که خطراتی را برای منطقه به دنبال دارد. نظم جهانی از کنترل هژمون خارج شده است و قواعد بازی تغییر پیدا کرده است.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان با بیان این‌که در حال حاضر در منطقه نوعی بازی بی‌قاعده ایجاد شده است، تشریح کرد: با توجه به تحولات عراق و سوریه برخی کشورها از تروریست به عنوان ابزاری برای دستیابی به اهداف خود استفاده می‌کنند. آمریکا ائتلافی به اصطلاح علیه داعش تکشیل داده است و برای مبارزه با داعش اقداماتی انجام می‌دهد اما اقدامات این کشور تنها در جهت مدیریت داعش است. بر اساس اطلاعاتی که از کشورهای منطقه دریافت می‌کنیم آمریکا به صورت هوایی در مناطقی پکیج‌هایی از تسلیحات و مواد غذایی می‌فرستد که در آن‌جا داعش حضور دارد. هر وقت که ما این موضوع را از طریق کانال‌های ارتباطی یا هم‌پیمان‌های‌مان به دیپلمات‌های آمریکایی اعلام می‌کنیم آن‌ها در پاسخ می‌گویند که اشتباه محاسباتی بوده است.

وی با اشاره به تحولات اخیر یمن، گفت: برخی به دنبال بی‌دولت‌سازی یمن هستند. همان اقدامی که در لیبی و سومالی انجام دادند تا بدین شکل به اهداف خود دست یابند.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به تأثیر شبکه‌های اجتماعی بر تحولات منطقه‌یی، اضافه کرد: تجربه‌های استفاده از شبکه‌های اجتماعی در مصر، تونس، یمن، بحرین در جهت شکل‌گیری انقلاب‌ها و دستیابی به مطالبات مردم مورد استفاده قرار گرفت. اما در حال حاضر گروه‌های افراط‌گرا از شبکه‌های اجتماعی به صورت گسترده استفاده می‌کنند و این شبکه‌های اجتماعی به یک تهدید امنیتی تبدیل شده‌اند.

این دیپلمات ارشد ایرانی در ادامه با اشاره به حضور نیروهای داعش در عراق و سوریه، تأکید کرد: داعش نمونه افراط شبه نظام‌مند است که از این گروه صحنه‌های قتل، درگیری و خشونت مشاهده می‌شود. در دل همه این بی‌نظمی‌ها این گروه تروریستی نوعی نظم خودخوانده داشته و با فهم نادرست خود از اسلام رحمانی مدیریت محلی ارائه می‌دهد.

امیرعبداللهیان اضافه کرد: خواسته مردم در خاور میانه که بخش عمده آن‌ها مسلمانان هستند مطالبات مبتنی بر عزت، عدالت و آزادی است نه خلافت داعش.

او با اشاره به این‌که رویکرد جمهوری اسلامی ایران تعامل سازنده و گفت‌وگوی برد-برد است، ادامه داد: همه تلاش جمهوری اسلامی ایران وضع سیاست‌های و استاندرادهای دوگانه از تحولات منطقه از تونس گرفته تا یمن است. ایران یک سیاست واحد با مبانی مشترک دنبال می‌کند. در همین راستا پیگیر گفت‌وگوهای داخلی با دخالت همه گروه‌های ملی و مخالفت با مداخلات خارجی است.

امیرعبداللهیان با اشاره به حضور نظامی آمریکا در عراق و افغانستان در سال‌های گذشته،‌ گفت: ایران به صراحت اعلام کرده است که حضور آمریکا در افغانستان و عراق به شکل نظامی در راستای تهدید امنیت منطقه و مرزهای ایران بوده است. اگرچه برخی در داخل عراق طرفدار حضور نظامی آمریکا بوده‌اند اما ایران تلاش کرد که عراق را قانع کند که باید ارتش خود را توانمند کند و خود را از وابستگی به ارتش آمریکا رها سازد.

وی در پایان گفت: برخی اعلام می‌کنند که سیاست‌های ایران در تحولات منطقه مانند سوریه و بحرین با یکدیگر متعارض است اما من تأکید می‌کنم که ما در سوریه و بحرین یک سیاست واحد دنبال می‌کنم و گفت‌وگوهای ملی را تشویق می‌کنیم و به دنبال این هستیم که همه گروه‌های ملی در اینده سیاسی کشورها دخیل باشند و در یک روند منطقی و آرام مردم برای آینده سیاسی کشورشان تصمیم بگیرند.

انتهای پیام

کد N751995