حماس مداخله فوری عربستان برای لغو حکم دادگاه مصر را خواستار شد

ایسنا نوشت:

در پی اقدام دادگاه مصر مبنی بر قرار دادن جنبش حماس در فهرست "سازمان‌های تروریستی"، این جنبش از کشورهای عربی و به ویژه پادشاه عربستان و دبیرکل اتحادیه عرب خواست تا برای لغو این حکم مداخله کنند.

به گزارش پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، اسماعیل رضوان، یکی از رهبران جنبش حماس از سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان و نبیل العربی، دبیرکل اتحادیه عرب خواست تا به مداخله فوری برای لغو حکم دادگاه مصر بپردازند.

این درخواست حماس هم زمان با آن سفر عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهور مصر برای دیدار با پادشاه عربستان به ریاض مطرح شد.

در همین راستا سامی ابوزهری، سخنگوی جنبش حماس نیز از طرف‌های عربی خواست برای لغو این حکم که به منزله فروپاشی و تغییری در موضع مصر نسبت به مساله فلسطین است، فورا وارد عمل شوند.

ابوزهری تاکید کرد: هماهنگی‌هایی میان دولت مصر و اسرائیل علیه مقاومت فلسطین وجود دارد و حکم دادگاه مصری دلیلی بر وجود این هماهنگی است.

فوزی برهوم، سخنگوی حماس نیز اعلام کرد: مصر پس از صدور چنین حکم سیاسی که تنها به نفع اسرائیل است دیگر پشتیبان شفاف و حامی هیچ پرونده‌ای از پرونده‌های مردم فلسطین به ویژه پرونده آشتی نیست.

جنبش جهاد اسلامی فلسطین نیز حکم دادگاه مصری را محکوم و اعلام کرد: این حکم موضع واقعی مردم مصر را نشان نمی‌دهد و تنها به نفع اشغالگران اسرائیلی است.

مصطفی البرغوثی، دبیرکل جنبش طرح ملی فلسطین نیز این حکم را نسنجیده خواند و ابراز امیدواری کرد که هرچه سریعتر در این حکم بازنگری کنند.

وی گفت: حماس بخشی ازجنبش فلسطین است و یک جنبش تروریستی نیست.

سایر گروه‌های فلسطینی نیز صدور این حکم را محکوم کرده‌اند.

علی القره داغی، دبیر کل اتحادیه جهانی علمای مسلمین نیز حکم صادره از سوی دادگاه مصر علیه حماس را محکوم کرد و گفت: این حکم مایه تاسف ماست.

وی از تمامی مردم و رهبران کشورهای عربی و اسلامی خواست تا از جنبش حماس و تمامی گروه‌هایی که برای آزادسازی فلسطین از اشغال رژیم صهیونیستی تلاش می‌کنند، حمایت کنند.

دادگاه امور فوریتی مصر اخیراً جنبش حماس را به اتهام دست داشتن در اقدامات خشونت‌آمیز در این کشور در لیست "سازمان‌های تروریستی" خود قرار داد. این در حالی است که حماس هرگونه تلاش را برای انجام حملات در مصر تکذیب و تاکید کرد که سلاح وی تنها به سمت اشغالگران اسرائیلی نشانه می‌رود.

از سوی دیگر موسی ابومرزوق، عضو دفتر سیاسی جنبش حماس نیز حکم دادگاه مصر را حکمی سیاسی خواند که جزو اختیارات دادگاه امور فوریتی نیست.

وی گفت: حماس نمی‌تواند از خود دفاع کند یا حکم صادر شده علیه خود را از سر بگیرد چراکه این جنبش طرفی نیست که دنبال خصومت و دشمنی باشد.

52261

کد N751938