/نظام بین‌الملل، تحولات منطقه‌ای و سیاست خارجی ایران/

سلیمی: تلاطم در عرصه نظام بین‌الملل به سرعت در خاورمیانه نمایان می‌شود

سیاسی

حسین سلیمی

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، رئیس دانشگاه علامه طباطبایی که در دومین همایش نظام بین‌الملل، تحولات منطقه‌ای و سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران حضور داشت، گفت: تحولاتی که پس از جنگ جهانی دوم در نظام بین‌الملل شکل گرفت قطب‌بندی‌هایی را در نظام خاورمیانه نیز به وجود آورد و ما امروز با حکومت‌هایی بی‌ریشه و دوقطبی در خاورمیانه روبرو هستیم که ناشی از همین تحولات است.

وی ادامه داد: خاورمیانه به شدت تحت تأثیر تحولات کلان نظام بین‌الملل قرار دارد و هرگاه در عرصه نظام بین‌الملل شاهد نوعی تلاطم باشیم قطعاً این تلاطم به سرعت در خاورمیانه نیز نمایان می‌شود.

رئیس دانشگاه علامه با اشاره به اثرات تأثیرپذیر بودن خاورمیانه از تحولات نظام بین‌الملل، تأکید کرد: هم اکنون شاهد شکل‌گیری بازیگران غیردولتی در خاورمیانه هستیم که تحولات نظام بین‌الملل آنها را به همراه آورده است و حتی می‌بینیم برخی از این بازیگران غیردولتی تأثیراتی به مراتب بیشتر از بازیگران دولتی دارند که برای مثال می‌توان به نقش حماس و حزب‌الله در منطقه اشاره کرد که این نفوذ و تأثیر به خاطر نظم جدید بین‌المللی است.

سلیمی خاطرنشان کرد: در نظام در حال تغییر کنونی با سه نوع گرایش متفاوت روبرو هستیم که در یکی از آنها در خاور میانه جدید گروه‌های اسلام‌گرای افراطی که بازگوکننده اسلام و گرایش‌های اسلامی نیستند ظهور کردند و دولت‌ها و حکومت‌های افراطی را در منطقه به وجود آوردند. همچنین نظام بین‌المللی نیز آنها را مخل امنیت دانسته و با آنها برخورد می‌کند. از سوی دیگر گرایش‌هایی هستند که گرایش به مذهب را نفی کرده و به دنبال تشکیل دولت‌های سکولار هستند. بخشی از نظام بین‌الملل جدید این گرایش‌ها را با خود سازگار دانسته و از آنها حمایت می‌کند. ولی از سوی دیگر گرایش سوم با وجود توسعه‌گرا بودن، گرایش‌های اسلامی را نفی نکرده و نادیده نمی‌گیرند. این گرایش سوم به دنبال تلفیق دموکراسی و نگرش‌های اسلام‌گرا هستند و می‌خواهند نظام‌های جدیدی را در خاور میانه به وجود آورند.

سلیمی با اشاره به تحولات اخیر منطقه و ظهور گروه‌های افراطی در خاور میانه، افزود: در حال حاضر به دلیل وجود تحولات اخیر و مقابله سیاست خارجی ایران با جریان‌های متفاوت افراطی در منطقه فرصت تاریخی برای ما به وجود آمده است و باید از آن استفاده کنیم. می‌توان گفت بهترین راه گذر از شرایط فعلی در منطقه این است که دولت‌های مذهبی در خاور میانه نیازهای خود را با الزامات نظام بین‌الملل هماهنگ سازند.

سلیمی در پایان گفت: اگر دولت‌های جدید در منطقه نیازهای خود را با الزامات نظام بین‌الملل سازگار کنند منطقه رو به صلح خواهد رفت و در غیر این صورت خاور میانه به سمت تنش‌های بیشتری سوق خواهد یافت.

انتهای پیام

کد N751899