کرملین شکست خورد؛ پیروزی حامیان ناتو در انتخابات استونی

سیاسی

حزب "اصلاح" حامی ناتو در استونی با شکست دادن رقیب حامی کرملین خود، در میان نگرانی‌ها درباره احیای نظامی‌گری روسیه دراین کشور، پیروز انتخابات پارلمانی شد.

حزب "اصلاح" حامی ناتو در استونی با شکست دادن رقیب حامی کرملین خود، در میان نگرانی‌ها درباره احیای نظامی‌گری روسیه دراین کشور، پیروز انتخابات پارلمانی شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، توماس هندریک ایلوس، رئیس جمهوری استونی انتظار می‌رود تا تاوی رویواس، نخست وزیر کنونی و رهبر حزب اصلاح را موظف به ایجاد یک ائتلاف کند. حزب اصلاح در انتخابات اخیر از مجموع 101 کرسی، 30 کرسی را به دست آورد.

رویواس در پی اعلام نتایج رسمی انتخابات طی یک برنامه تلویزیونی در یکشنبه شب به صورت رسمی پیروزی حزب اصلاح را در انتخابات پارلمانی سال 2015 اعلام کرد.

این در حالی است که نخست وزیر تازه کار استونی پیشتر ائتلاف خود با حزب میانه‌ حامی کرملین را برهم زده و با حزب سوسیال دموکرات ائتلاف کرد. احزابی که هر کدام به ترتیب در این انتخابات 27 و 15 کرسی به دست آوردند.

احزاب جدیدی نیز که طی این انتخابات وارد مجلس شدند حزب لیبرال حامی اقتصاد آزاد و حزب محافظه کار ضد قوانین مهاجرتی هستند.

در همین حال تحلیل‌گران معتقدند که رویواس ائتلاف حزب خود را با احزاب سوسیال دموکرات و حزب محافظه کار (IRL) تجدید کند.

برخی تحلیل‌گران همچنین عنوان می‌کنند که اکنون با پیروزی حزب اصلاح، سیاست‌ها و گرایشات حامی غرب و تعهدات استونی به اتحادیه و اروپا به شیوه پیش باقی مانده و احتمالا بیش از پیش بر آنها تاکید می‌شود.

این در حالی است که ناتو در پی الحاق کریمه به روسیه نیروهای خود را در کشورهای شرق اروپا از جمله استونی افزایش داده است.

انتهای پیام

کد N751896