نگرانی یونیسف از ربوده شدن صدها کودک در سودان جنوبی

سیاسی

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) با ابراز نگرانی نسبت به سرنوشت 90 کودکی که ماه پیش در شمال شرق سودان جنوبی ربوده شدند، شبه‌نظامیان وابسته به دولت را متهم به ربودن این تعداد کودک کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از روزنامه اردنی الدستور، یونیسف هفته گذشته در گزارشی ربوده شدن 89 پسر در شهر "وائو شیلوک" در شمال سودان جنوبی را تایید و هشدار داد که این تعداد کمتر از رقم واقعی است.

این سازمان در بیانیه‌ای جدید با ابراز نگرانی نسبت به سرنوشت 90 کودکی که ماه پیش در شمال شرق سودان جنوبی ربوده شدند، شبه‌نظامیان وابسته به دولت را متهم به ربودن این تعداد کودک کرد و عنوان داشت که در حال حاضر تعداد کودکان ربوده شده در این منطقه به صدها تن رسیده است.

سودان جنوبی از دسامبر 2013 شاهد جنگی داخلی میان نیروهای وابسته به دولت به ریاست سالوا کر، رئیس جمهوری سودان جنوبی و گروه‌های شورشی به رهبری ریاک مچار، معاون سابق سالواکر است و دو طرف یکدیگر را به سوء استفاده از کودکان به عنوان سرباز متهم کردند.

این 89 کودک و نوجوان طی حملاتی در روزهای 15 و 16 فوریه ربوده شدند.

سخنگوی رئیس‌جمهوری سودان جنوبی نیز این اقدام را به شدت محکوم کرد و عاملان آن را "بوکوحرام سودان جنوبی" خواند.

یونیسف پس از انجام تحقیقاتی در این دو هفته، شبه‌نظامی رهبر جنگ را که بر منطقه کنترل یافته و پیش از این ازسوی دیده‌بانی حقوق بشر به تشکیل گروه‌هایی متشکل از کودکان سرباز متهم شده بود، مسوول این جنایت دانست.

براساس بیانیه یونیسف، تعداد دیگری کودکان در پایگاه آموزشی در نزدیکی وائو شیلوک دیده شدند که سنشان از 12 سال بیشتر نیست و تعدادی نیز در حالی که اسلحه در دست داشتند، در منطقه میلوت دیده شدند.

از زمان آغاز جنگ داخلی، یونیسف تخمین می‌زند که از حدود 12 هزار پسربچه در ارتش و گروه‌های شورشی به عنوان سرباز استفاده شده است.

انتهای پیام

کد N751875