پ.ک.ک: درخواست اوجالان اقدامی تاریخی بود/ دولت ترکیه روند اصلاحات را قوت بخشد

تركيه

شبه نظامیان حزب کارگران کردستان ترکیه(پ.ک.ک) درخواست رهبر محبوس این حزب برای برگزاری کنگره خلع سلاح را اقدامی "تاریخی" توصیف و تاکید کردند که ترکیه باید گام‌های مستحکمی را برای حفظ روند صلح بردارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، عبدالله اوجالان، رهبر محبوس پ.ک.ک که همچنان سعی می‌کند تا از سلولش هدایت این حزب را برعهده داشته باشد از پیروانش خواسته تا در فصل بهار با یکدیگر دیدار کرده و با خلع سلاح توافق کنند.

این درخواست اوجالان از سوی هر دو طرف ترک و کرد به عنوان گامی تاثیرگذار در تلاش‌های دولت ترکیه برای مذاکره و پایان دادن به شورش‌های 30 ساله این گروه مورد تحسین واقع شد.

در همین حال پ ک ک در بیانیه‌ای اعلام کرد: چنین اظهارات خیرخواهانه‌ای شالوده و فرصتی مهم را برای دموکراتیزه کردن کشور و دولت و همچنین حل مساله کردها و مشکلات اولیه ترکیه ایجاد می‌کند.

در ادامه این بیانیه آمده است: دولت (ترکیه) اکنون باید گامی اساسی و مستحکم برداشته و واکنش سیاسی مناسبی نشان دهد.

در همین حال، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه به عنوان فردی که تلاش‌های بسیای برای حل درگیری طولانی مدت با کردها کرده است روز شنبه از بیانیه اوجالان استقبال و عنوان کرد، اکنون شورشیان باید از این امر پیروی کنند.

این در حالی است که حزب حاکم عدالت و توسعه در ماه ژوئن با یک انتخابات رو به رو خواهد بود و از این جهت به شدت در پی کاهش خشونت‌ها تا آن زمان است.

با این حال پ ک ک در بیانیه مذکور خود در این باره هشدار داده است: استفاده از اعلامیه خیرخواهانه تاریخی رهبر ما به عنوان پروپاگاندای انتخاباتی نمونه‌ای از یک بی‌عدالتی بزرگ و عدم مسئولیت پذیری خواهد بود.

این شبه نظامیان در این بیانیه خود همچنین به منظور اطمینان یافتن از پیشرفت در روند صلح خواستار گفت‌وگوی مستقیم با رهبر محبوس خود شدند.

در حال حاضر قانونگذاران حزب مردم دموکراتیک رابط بین زندان اوجالان در جزیره‌ای در نزدیکی ترکیه و پایگاه رهبری پ ک ک در کوه‌های قندیل در شمال عراق هستند.

در همین حال اتحادیه اروپا نیز بیانیه اوجالان را "گامی مثبت و رو به جلو" توصیف کرد. این اتحادیه روز شنبه در بیانیه‌ای ابراز امیدواری کرد که تمام گروه‌های دخیل، از این فرصت برای ایجاد پیشرفت مهم در آشتی و روند دموکراتیزه شدن کشور استفاده کنند.

انتهای پیام

کد N751824