امضای توافقنامه صلح از سوی دولت مالی با گروه‌های مسلح شمال

دولت مالی در حالی توافقنامه صلح با چند گروه مسلح شمال این کشور را در الجزایر امضا کرد که ائتلاف مسلح اصلی طوارق خواستار رایزنی بیشتر با اعضای ارشد شده و امضای این توافق را به تاخیر انداخته است.

دولت مالی در حالی توافقنامه صلح با چند گروه مسلح شمال این کشور را در الجزایر امضا کرد که ائتلاف مسلح اصلی طوارق خواستار رایزنی بیشتر با اعضای ارشد شده و امضای این توافق را به تاخیر انداخته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری فرانسه، براساس این توافق که پس از هشت ماه مذاکره سخت در الجزایر تدوین شده قدرت از باماکو، پایتخت مالی به شمال انتقال می‌یابد؛ منطقه‌ای که به وسعت تگزاس آمریکاست و مخالفان مسلح آن را "ازواد" می‌نامند. شبه‌نظامیان مرتبط با القاعده کنترل نواحی شمالی مالی را به مدت بیش از 9 ماه در اختیار داشتند تا اینکه مداخله نظامی تحت رهبری فرانسه در 2013 باعث شد تا آنها از بخش اعظم این نواحی بیرون رانده شوند.

در همین حال گروه‌های افراطی به مذاکرات صلح الجزایر دعوت نشدند.

ائتلاف طوارق که شامل "جنبش ملی برای آزادی ازواد" است گفته که خواستار یک تاخیر قابل قبول برای رایزنی بیشتر با اعضای ارشد پیش از امضای قرارداد صلح با دولت مالی است.

نماینده این ائتلاف گفت: توافقی که با مردم منطقه به اشتراک گذاشته شود شانس کمی برای محقق شدن دارد.

اما وزیر امور خارجه الجزایر خوشبینی خود را بابت امضای هرچه سریعتر این توافق توسط ائتلاف طوارق ابراز کرد و گفت: این توافق توسط تمامی طرفین مالی امضا می‌شود. درخواست تاخیر و رایزنی از جانب طوارق تنها به این خاطر است که آنها می‌خواهند حداکثر تضمین را برای اجرای صلح به دست آورند.

لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه نیز با مثبت و سودمند خواندن این توافق برای مالی و منطقه گفت: این توافق صلح در الجزایر نهایی شده و یک پیشرفت عالی محسوب می‌شود.

از دیگر سو یکی از سخنگوهای گروه‌های مسلح شمال مالی حاضر در روند امضای این توافق، این سند را برای احیای صلح و سازش در مالی بسیار ارزشمند خواند و گفت: ما به تمام جزئیات این مدرک ارزشمند احترام می‌گذاریم.

در بخشی از مفاد این توافق صلح آمده که به خاطر نگرانی‌های دولت مالی درباره جدایی‌طلبی، واژه خودمختاری برای مناطق شمالی در این توافق استفاده نشده است و به جای آن تشکیل مجامع منطقه‌ای منتخب قدرتمند تحت رهبری یک رئیس‌جمهوری منتخب در نظر گرفته شده است.

علاوه بر این، شبه‌نظامیان به ارتش مالی ملحق می‌شوند تا در نواحی شمالی این کشور مستقر گردند و در کنار گشت‌های دولتی به فعالیت می‌پردازند.

انتهای پیام

کد N751733