العربی مقابله با تروریست‌ها را کلید حل بحران منطقه می‌داند

سیاسی

دبیرکل اتحادیه عرب ضمن تاکید مجدد بر لزوم تشکیل نیروی مشترک عربی برای دفاع از امنیت کشورهای عرب تاکید کرد: حل و فصل اوضاع کنونی منطقه مقابله فراگیر با گروه‌های تروریستی را می‌طلبد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، نبیل العربی، دبیرکل اتحادیه عرب در مصاحبه با روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، تصریح کرد: مساله مبارزه با تروریسم در راس جدول کاری نشست سران کشورهای عضو اتحادیه عرب قرار دارد و لازم است سران عرب با این مساله و اتخاذ اقداماتی برای اجرایی کردن آن توافق کنند.

وی گفت: باید طرحی بلند مدت برای مبارزه با تروریسم ارائه شود تا دیگر شاهد اوضاع کنونی نباشیم. امروز ابزارها و امکانات مهمی چون رسانه‌ها و پایگاه‌های اجتماعی وجود دارند که تاثیر زیادی بر افکار مردم می‌گذارند. ما می‌دانیم که داعش ابزارها و تکنولوژی پیشرفته‌ای در اختیار دارد و از پایگاه‌های اجتماعی مثل "یوتیوب"، "فیس‌بوک" و "توییتر" برای ترویج افکار خود استفاده می‌کند.

العربی خاطرنشان کرد: ماهیت جنگ‌ در حال حاضر تغییر کرده است و دیگر تنها جنبه نظامی ندارد. جنگ با تروریسم در واقع به شیوه مقابله با گروهک‌های حرفه‌ای نزدیک‌تر است برای همین همکاری عمیق کشورها برای مقابله با خطرات و دور کردن پیامدهای خطرناک آن بر منطقه را می‌طلبد.

العربی گفت: قرار است رایزنی‌ها وگفت‌وگوهایی با تمامی رهبران عرب و روسای نشست سران اتحادیه عرب در خصوص مسائلی از جمله امنیت کشورهای عرب، نیاز به تشکیل نیروی عربی مشترک برای مقابله با تروریسم و چالش‌های فرا رو در منطقه صورت گیرد.

وی افزود: اوضاع کنونی نیاز به جنگ نظامی ندارد بلکه تنها برخورد و مقابله فراگیر با گروه‌های تروریستی را که امنیت و صلح کشورهای عربی را تهدید می‌کنند می‌طلبد.

العربی در ادامه بر اهمیت حمایت از یمن و مشارکت عبدربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن در کنفرانس سران اتحادیه عرب تاکید کرد و گفت: ما از وی دعوت کرده‌ایم تا برای ارائه کمک لازم به یمن در مرحله کنونی در این نشست حضور یابد.

دبیر کل اتحادیه عرب همچنین اقدامات شورای همکاری خلیج فارس درخصوص یمن را ستود.

وی همچنین اعلام کرد که فردا (سه شنبه) به منظور بحث و گفت‌وگو در خصوص مساله امنیت کشورهای عرب و لزوم حمایت از تلاش‌ها به ویژه پس از مذاکراتش با عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور مصر و رئیس آتی سران اتحادیه عرب به کویت سفر و با صباح الاحمد جابر الصباح، امیر کویت و رئیس کنونی سران اتحادیه عرب در این خصوص گفت‌وگو می‌کند.

العربی همچنین اعلام کرد که در خصوص مساله تشکیل نیروی مشترک عربی با مسئولان اردن که ریاست شورای وزارتی اتحادیه عرب در 9مارس(18 اسفند) را برعهده دارد گفت‌وگو خواهد کرد.

انتهای پیام

کد N751660