کری: روسیه در مورد ترور نمتسوف تحقیقات کامل و شفاف انجام دهد

در پی ترور منتقد سرشناس پوتین، وزیر خارجه آمریکا از روسیه خواست تا تحقیقاتی "شفاف، کامل و واقعی" درباره مرگ "بوریس نمتسوف" انجام دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، "جان کری" وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه با شبکه تلویزیونی ای بی سی گفت: خلاصه کلام این است که نه تنها ما انتظار داریم تحقیقاتی واقعی، کامل و شفاف درباره قتل بوریس نمتسوف، منتقد سرشناس روسیه انجام شود بلکه باید مشخص شود چه کسی وی را به قتل رسانده و دستور آن را از چه فرد یا افرادی گرفته و در واقع مشخص شود که عامل پشت‌پرده این اتفاق چه کسی بوده است. ما با مردم روسیه ابراز همدردی می‌کنیم. نمتسوف مردی بود که واقعا به ایجاد رابطه‌ای بهتر با جهان متعهد بود.

پلیس و مسوولان تحقیقات بوریس نمتسوف می‌گویند که وی زمانی که به همراه زنی بر روی پلی در نزدیکی کاخ کرملین قدم می‌زد، روز جمعه هفته گذشته هدف شلیک فرد یا افراد مسلح ناشناس قرار گرفت. ده‌ها هزار تن از مردم روسیه روز یکشنبه در یادبود نمتسوف 55 ساله در مسکو راهپیمایی کردند.

جان کری در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه وی مرتبا به خاطر اظهاراتش هدف انتقاد قرار می‌گیرد، تاکید کرد که آمریکایی‌ها با تهدیدات روزانه کمتری مواجه هستند.

جان کری در رابطه با سخنانش در کنگره "توضیحات منطقی" در پشت ادعاهای خود را ارائه کرد و این در حالی است که پیش از وی "جیمز کلاپر" رئیس اطلاعات ملی آمریکا گفته بود که برای تروریسم جهانی این بدترین سال کشنده بود.

کری گفت: من کاملا این مساله را درک می‌کنم که مردم هر روز در جریان اتفاقات سوریه، به اتفاقات لیبی که 21 تن در آنجا سر بریده شدند، به جایی که یک خلبان زنده زنده در قفس سوزانده شد و جایی که روزنامه‌نگاران آمریکایی علنا سربریده می‌شوند، هستند. من تمام اینها را درک می‌کنم.

وی افزود: اما با این حال پای تمام حرف‌هایی که قبلا زده‌ام می‌ایستم. در مقایسه با قرن گذشته قطعا و حقیقتا تعداد کمتری از مردم می‌میرند. اما این مساله مهمی نیست. مساله مهم این است که هم‌اکنون جیمز کلاپر چه می‌گوید. سطح تروریسم تا حدی افزایش داشته و حوادث اندکی درباره کشتن مردم وجود داشته است و این تهدید بسیار بسیار واقعی است. هیچ‌کس نمی‌خواهد آن را کوچک جلوه دهد.

انتهای پیام

کد N751636