300 جنایتکار جنگی بوسنی در آمریکا ساکن هستند

سیاسی

مقام‌های آمریکایی هویت 300 مهاجر بوسنیایی را که گمان می‌رود دخالتشان را در اقدامات جنگی از جمله قتل عام سربرنیتسا در 1995 مخفی کرده‌اند، شناسایی کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نوشته روزنامه دیلی میل، احتمال می‌رود که تعداد این افراد 600 تن باشد که در آمریکا ساکن هستند.

مقام‌های فدرال آمریکا قصد دارند تا دست‌کم 650 تن از این مهاجران را اخراج کند.

این مهاجران در میان پناهندگانی هستند که از خشونت‌ها در بوسنی و پس از وقوع جنگ درسال 1992 که یوگسلاوی سابق را تجزیه کرد، فرار کردند.

یک تاریخ‌شناس مهاجرت که ریاست بسیاری از تحقیقات مربوط به جرایم جنگی را برعهده دارد، در این باره گفت: هر چقدر بیشتر به تحقیق درباره این مهاجران و جنایات جنگی بوسنی می‌پردازیم، اسناد بیشتری را می‌یابیم. بسیاری از مظنونان بوسنیایی، سربازان سابق بودند و امروز مشاغلی از جمله مربی تیم فوتبال ویرجینیا، کارگر صنعت فلزات در اوهایو و کارمند یک کازینو در لاس وگاس دارند.

روزنامه نیویورک تایمز نوشت، شواهد نشان می‌دهد که نیمی از این 300 مظنون بوسنیایی ممکن است در قتل عام سربرنیتسا که 8000 مرد و پسر مسلمان توسط نیروهای صرب بوسنی در پنج روز در سال 1995 کشته شدند، دست داشته باشند.

یکی از این مظنونان مارکو بوسکیچ، یک صرب بوسنیایی بود که توسط جاسوس‌های فدرال آمریکا در 2004 در ماساچوست تشخیص هویت شده و به خاطر انجام اعدام‌ها در سربرینتسا محکوم شناخته شد و در نهایت از آمریکا اخراج و به بوسنی فرستاده شد. وی به اتهام ارتکاب جرایم علیه بشریت به 10 سال حبس محکوم شد.

مقام‌های فدرال آمریکا همچنین 64 مهاجر از کشورهای حوزه بالکان را به خاطر ارتباط با جرایم جنگی اخراج کردند.

همچنین یک زن کروات ساکن ایالت کنتاکی نیز به خاطر مجبور کردن زندانیان صرب در خوردن بنزین و خون انسان با استرداد روبه‌رو است.

البته تاخیر و تعویق در روند دادگاهی این مظنونان صرب در دخالت در جنایات جنگی باعث شده تا مساله اخراج آنها از آمریکا تا 2019 قطعی شود.

انتهای پیام

کد N750565