کره‌جنوبی، چین و ژاپن مذاکره در سطح مقامات عالی‌رتبه برگزار می‌کنند

کره‌جنوبی، چین و ژاپن توافق کردند تا نشست عالی‌رتبه‌ای را با حضور دیپلمات‌ها در سئول برگزار کنند و پس از آن در نشست سه‌جانبه وزرای خارجه حاضر شوند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری یونهاپ، منابع آگاه اعلام کردند، "لی کیونگ سو"، معاون وزیر امور خارجه کره‌جنوبی در امور سیاسی با "لیو ژنمین"، معاون وزیر امور خارجه چین در امور آسیا و "شینسوک سوگیاما" معاون وزیر امور خارجه ژاپن دیدار خواهد کرد. مذاکرات آنها 10 یا 11 مارس سال جاری میلادی برگزار خواهد شد.

این نخستین دیدار این سه دیپلمات از سپتامبر سال گذشته میلادی در سئول خواهد بود و درست پیش از نشست سه جانبه وزرای امور خارجه این کشورها که احتمالاً 21 و 22 مارس سال جاری میلادی در سئول برگزار خواهد شد، صورت می‌گیرد.

انتظار می‌رود این سه دیپلمات درباره برنامه نشست قریب‌الوقوع وزرای امور خارجه کشورهایشان که برای نخستین‌ بار از آوریل سال 2012 میلادی برگزار می‌شود، صحبت کنند.

این سه همسایه امیدوارند با نشست وزرای امور خارجه‌شان راه را برای یک نشست سه‌جانبه بالقوه هموار کنند.

پارک گئون های، رئیس‌جمهوری کره‌جنوبی در نشست منطقه‌ای که نوامبر سال گذشته میلادی در میانمار برگزار شد نسبت به دیدار با شی جینپینگ، همتای چینی خود و شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن ابراز امیدواری کرد.

تنش‌ها بر سر مسائل تاریخی همچنان بین ژاپن و دو همسایه‌اش باقی مانده است.

انتهای پیام

کد N750358