خارج کردن اکثر تسلیحات سنگین از خطوط مقدم دونتسک و لوهانسک توسط جدایی‌طلبان

جدایی‌طلبان در شرق اوکراین اعلام کردند، آنها طبق توافقنامه صلح "مینسک -2" تمامی تسلیحات سنگین را در دونتسک خارج کرده و 80 درصد از تجهیزات نظامی در لوهانسک را منتقل کرده‌اند.

جدایی‌طلبان در شرق اوکراین اعلام کردند، آنها طبق توافقنامه صلح "مینسک -2" تمامی تسلیحات سنگین را در دونتسک خارج کرده و 80 درصد از تجهیزات نظامی در لوهانسک را منتقل کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از پایگاه اینترنتی راشاتودی، نیروهای دفاع شخصی جمهوری خودخوانده دونتسک اعلام کردند، آنها خروج تسلیحات سنگین از خط مرزی 500 کیلومتری را تکمیل کرده‌اند.

ادوارد باسورین، سخنگوی جمهوری خودخوانده دونتسک گفت، روز شنبه تسلیحات سنگین در دونتسک و چند منطقه دیگر به عقب برده شد. وی افزود، در جریان کل این عملیات خروج تسلیحاتی، 21 گروه توپخانه‌ای به عقب برده شدند.

شورشیان در منطقه لوهانسک نیز تصریح کردند، آنها بیشتر تسلیحات سنگین را منتقل کرده‌اند اما برای تکمیل خروج تسلیحات سنگین به چند روز فرصت نیاز دارند. جمهوری خودخوانده لوهانسک در بیانیه‌ای عنوان کرد: در 28 فوریه سال جاری میلادی 80 درصد از تسلیحات سنگین از خط مرزی خارج شدند.

براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تا دو یا سوم مارس سال جاری میلادی روند خروج تسلیحات سنگین تکمیل خواهد شد.

نیروهای اوکراین نیز در حال خروج تسلیحات سنگین خود هستند اما جدایی‌طلبان حامی روسیه، کی‌یف را مقصر به تاخیر افتادن این روند می‌دانند.

ادوارد باسورین گفت، اوکراین تاکنون تنها 15 درصد از تسلیحات سنگین خود در مناطق دونتسک و لوهانسک را خارج کرده است. وی افزود: هیچ کنترلی از سوی سازمان امنیت و همکاری اروپا صورت نمی‌گیرد و این تسلیحات به مکان‌هایی منتقل شده‌اند که می‌توان ظرف یک ساعت آنها را بازگرداند.

ارتش اوکراین گفت، اگر در جریان مذاکرات مینسک آتش‌بس توافق شده نقض نشود، روند خروج تسلیحات را تسریع می‌بخشد.

هیات ویژه نظارت سازمان امنیت و همکاری اروپا نیز در گزارش روزانه خود گفت، ناظران شاهد خروج چهار کاروان جمهوری خودخوانده دونتسک و دو کاروان از جمهوری خودخوانده لوهانسک بوده‌اند در حالی که کی‌یف بخشی از سخت‌افزارهایش را از آرتمووسک و آلکسیوو- دروژ کاوکا خارج کرده است.

الکساندر هاگ، معاون ناظر ارشد هیات سازمان امنیت و همکاری اروپا در اوکراین گفت، آتش‌بس میان کی‌یف و شورشیان در بخش اعظم این خط مرزی حفظ شده است. با این حال هر دو طرف نیازمند زمان بیشتری برای تکمیل روند خروج تسلیحات هستند.

انتهای پیام

کد N750276