جشن تولد موگابه داد اپوزیسیون زیمبابوه را درآورد

آفريقا

رئیس‌جمهوری زیمبابوه با هزینه‌کرد یک میلیون دلار برای تولد پرزرق و برق 91 سالگی خود داد مخالفان را درآورد و اپوزیسیون زیمبابوه گفت که چنین اقداماتی در کشوری که با فقر روبه‌رو است، خجالت‌آور است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، هزاران تن از حامیان حزب حاکم زانو پی اف (ZANV-PF) با پوشیدن لباس رسمی مزین به تصویر رابرت موگابه، رئیس‌جمهوری زیمبابوه در مقابل هتل لوکس تفرجگاه ویکتوریا فالز به رقص و پایکوبی پرداختند و در جشن تولد 91 سالگی موگابه شادی کردند.

موگابه به همراه همسرش گریس، 91 بالن به هوا فرستاد. این جشن که یک هفته پس از تولد موگابه برگزار شد در سالن گلف هتل بود و از میهمانان در یک چادر سفید بزرگ پذیرایی شد. فیل‌هایی برای ضیافت سر بریده شدند و هفت کیک بزرگ تنها در یکی از چادرها بود. یک کیک 91 کیلویی عظیم‌الجثه تصویری از آبشار ویکتوریا را که به رودخانه رامنبری می‌ریزد و مرز میان زیمبابوه و زامبیا را مشخص می‌کند، در ضیافت به نمایش گذاشته شد.

رهبر سالخورده زیمبابوه که آمریکا را به خاطر اعمال تحریم‌هایی علیه کشورش و زامبیا و علیه خودش به باد انتقاد گرفته بود، 90 دقیقه برای میهمانان حاضر سخنرانی کرد. همواره ضیافت‌های تجملی برای تولد موگابه موضوع بحث و جدل‌های سالانه است و جنبش اپوزیسیون تغییر دموکراتیک، میهمانی روز شنبه را «خجالت‌آور» توصیف کرد.

اوبرت گوتو، سخنگوی جنبش تغییر دموکراتیک گفت: تمام پولی که صرف برگزاری این جشن خجالت‌آور شده است، باید سریعاً صرف بازسازی بیمارستان‌های دولتی، کلینیک‌ها و مدارس روستایی در استان ماتبللاند نورث شود.

موگابه از زمان استقلال زیمبابوه از بریتانیا در سال 1980 بر این کشور حکومت می‌کند و پیرترین رهبر جهان است.

انتهای پیام

کد N750182