نخست وزیر یونان: اسپانیا و پرتغال محوری علیه آتن تشکیل داده‌اند

سیاسی

نخست‌ وزیر چپ‌گرای یونان امروز(شنبه) دولت‌های اسپانیان و یونان را متهم کرد از ترس روی کار آمدن نیروهای رادیکال در کشورهایشان در انتخابات سال جاری میلادی، برای سرنگون کردن دولت وی دسیسه‌چینی می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، آلکسیس سیپراس، نخست وزیر یونان همچنین این انتقاد را که آتن برای تمدید بازپرداخت وام‌های خود در منطقه یورو از مواضعش عقب نشینی کرده را رد کرد و گفت: عصبانی شدن محافظه‌کاران آلمان از مذاکرات یونان با مقامات اروپا نشان داد که دولت یونان توانسته امتیازاتی را به دست آورد.

اگرچه یونانی‌ها از بابت سالها ریاضت اقتصادی در کشورشان بیش از همه از آلمان که بیشترین سهم را در وام 240 میلیارد یورویی به یونان و دیکته کردن شرایط اقتصادی به این کشور دارد، عصبانی هستند اما نخست وزیر یونان در سخنرانی اخیر خود خطاب به اعضای حزب سیریزا به شدت از مادرید و لیسبون انتقاد کرد و آنها را متهم کرد به این که در مذاکرات برای تمدید بازپرداخت وام یونان، موضعی تندروانه اتخاذ کرده اند.

سیپراس خاطرنشان کرد: ما با محوری از قدرتهای مخالف با خود مواجه هستیم که رهبری آن بر عهده دولت‌های اسپانیا و پرتغال است. این دو کشور به دلایل واضح سیاسی تلاش کردند تا کل مذاکرات به شکست بیانجامد.

سیپراس در ادامه گفت: طرح این دو کشور این است که پیش از برگزاری انتخابات در اسپانیا و همچنین پیش از آن‌که تلاش‌های دولت یونان به ثمر بنشیند و کشور ما به عنوان یک الگو بر کشورهای دیگر تاثیر بگذارد، دولت یونان را تضعیف و یا سرنگون کرده و یا در موقعیت تسلیم بی قید و شرط قرار دهند.

این در حالی است که نظرسنجی های جدید در اسپانیا نشان داده‌اند که حزب چپگرای پودموس تهدیدی جدی علیه حزب محافظه کار مردم به رهبری ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا در انتخابات به حساب می آید.

انتهای پیام

کد N749539