روح افزا در نشست خبری مطرح کرد؛

سفر ۱۰۰نفری به نیویورک برای احقاق حقوق زنان/چرایی هزینه ۳میلیاردی

سیاسی

مسئول خواهران سازمان بسیج دانشجویی، به سفر یک گروه ۱۰۰ نفره به نیویورک در آینده نزدیک اشاره کرد و درباره پیامدهای حضور برخی افراد در این سفر هشدار داد.

به گزارش خبرنگار مهر، فرشته روح‌افزا در نشست خبری با رسانه ها با اشاره به برگزاری نشست کمیسیون مقام زن در نیویورک در ۱۴ مارس (۲۳ اسفند)،  از حضور یک گروه حدود ۱۰۰ نفره به نمایندگی از کشورمان در این نشست خبر داد و گفت: از این تعداد ۱۲ نفر به نمایندگی از دولت، دو نفر از نمایندگان مجلس و مابقی نمایندگان سازمانهای مردم نهاد (NGO ها) هستند.

وی با انتقاد از این حجم حضور در چنین نشستی اظهار داشت: در رابطه با سفر این گروه این سوال مطرح است که چطور امسال دولت آمریکا تا این میزان به این افراد ویزا داده است!؟ در حالی که تاکنون به دولتی ها به زور ویزا می دادهاند؛  همچنین در این شرایط بودجه ای دولت و در شرایطی که هزینه سفر هر کدام از این افراد ۳۰ میلیون تومان برآورد شده است، رفتن حدود ۱۰۰ نفر چه آوردهای برای نظام خواهد داشت؟

روح افزا با اشاره به صبغه و سابقه فمینیستی بسیاری از نمایندگان سازمان های مردم نهادی که در این سفر حضور خواهند داشت، گفت: فمینیست ها خودشان هم میدانند که در حوزه مسائل زنان و خانواده موفق نبوده اند؛ چرا که اگر موفقیتی داشتند، تا این حد ایده های تجدیدشده مانند «پست فمینیسم» و امثال آن را تولید نمیکردند؛ حالا سوال این است که این افراد در این سفر قرار است دقیقا بر روی چه مسائلی بحث کنند!؟ چه بسا طرح برخی از ایده ها و مسائل آنان در این قبیل نشست ها، در آینده برای زنان جامعه ما فشارها و مشکلاتی را پدید بیاورد.

مسئول خواهران سازمان بسیج دانشجویی با تاکید بر اینکه حضور سازمان های مردم نهاد در مجامع جهانی اگر واقعا در راستای اهداف نظام و حقوق زنان باشد خیلی خوب است، تصریح کرد: اما اگر قرار باشد در جهت خلاف این اهداف باشد و آمارهای دلخواه خودشان را که منبع آن معلوم نیست کجاست، ارائه دهند، قطعاً هیچ فایده ای برای نظام نخواهد داشت.

وی با اشاره به سابقه برخی از شرکتکنندگان در این نشست که اخیرا موضوع عدم پیوستن ایران به «کنوانسیون منع همه اشکال تبعیض علیه زنان» (سیدا)  را مطرح کرده بودند، گفت: این کنوانسیون نه تنها ابقاء کننده حقوق زنان نیست، بلکه از بین برنده آن نیز هست؛ ما در قبال مسائلی که در این کنوانسیون آمده حرف و استدلال داریم.

روح افزا تصریح کرد: از جمله نکاتی که در رابطه با این سفر وجود دارد، این است که برخی شرکت کنندگان دراین نشست در رابطه با آسیب های اجتماعی حوزه زنان و خانواده از جمله ایدز، به شدت به موضوع آموزش غربی مسائل جنسی به ویژه در سنین دبستان تاکید دارند.

مهمترین مشکلات امروز زنان و دختران ایرانی/ فمینیسم، نجاتگر زنان نیست

وی با اشاره به مهمترین مشکلات حوزه زنان در شرایط امروز گفت: نداشتن جایگاه واقعی در خانواده، ازدواج و مشکلات آن برای دختران و بالارفتن سن ازدواج، القای اینکه زن فرهیخته تنها زنی است که مدرک دانشگاهی داشته باشد و بحران هویت در بین زنان و دختران ایرانی، مهمترین مشکلات امروز زنان ماست که باید با کار فرهنگی و رسانه ای و به صورت پیوسته بر روی آن کار شود.

مسئول خواهران سازمان بسیج دانشجویی ادامه داد: مشکل ما این است که نگاه های فمینیستی و غربی نجاتگر زن ایرانی نیست، چراکه اگر اینگونه بود، زن غربی امروز در این وضعیت قرار نداشت؛ اگر تا چند سال پیش مواد مخدر حرف اول را در تجارت جهان میزد، چرا الان تجارت جهانی به سمت پورنوگرافی رفته است!؟

روح افزا گفت: در چنین شرایطی حرف و تاکید ما این است که وقتی وضعیت اینگونه است، افرادی که قرار است به این سفرها بروند، به این مسائل توجه داشته باشند که با چه رویکردی مسائل حوزه زنان را مطرح می‌کنند.

وی با اشاره به نمونه هایی از نگرش های غلط به مسئله زنان و حقوق زنان در بین برخی افراد در جامعه عنوان کرد: مجله «زنان امروز» مسئله ازدواج سفید را مطرح میکند؛ در حالی که خودشان هم نمی دانند که این موضوع یعنی چه؛ معادل غربی این عبارت «زندگی مشترک بدون ازدواج» است، حالا آمده اند و کلمه ازدواج را که بار معنایی مشخصی دارد بر روی این پدیده ناهنجار گذاشتهاند.

مسئول خواهران سازمان بسیج دانشجویی با بیان اینکه بر روی هویت زن مسلمان کار نشده و به این سوال پاسخ داده نشده است که چه زنی و با چه هویتی میخواهیم، گفت: اگر قرار باشد دیدگاههای فمینیستی در جامعه ما رواج یابد، مطمئن باشید که آسیب های اجتماعی علیه زنان به ویژه جرایم خشن قطعا بیش از این خواهد شد.

به جای پیگیری دیدگاه های رهبر انقلاب در حوزه زنان و خانواده، به فکر مجوز تکخوانی زنان افتاده اند

روح افزا در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه آیا تاکنون میزان پیگیری دیدگاهها و رهنمودهای مقام معظم رهبری در حوزه زنان و خانواده توسط دستگاههای اجرایی را بررسی کرده اید یا خیر، تصریح کرد: در راستای صحبت های ایشان حرف هایی زده شده و تحقیقاتی نیز انجام شده، اما فایده ای نداشته است؛ دستگاههای اجرایی نیز هیچ کاری که نکرده اند هیچ، جدیدا مسئله مجوز به تکخوانی زنان را مطرح کرده اند.

وی با اشاره به نامه نگاری های صورت گرفته از سوی بسیج دانشجویی با معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، گفت: تاکنون پاسخ این نامه ها را نداده اند؛  اتفاقا ما از خانم مولاوردی که از جنس خودمان است و پوششی مانند ما دارد، در رابطه با رویکرد آنها در پیگیری مسائل زنان و خانواده مطالبه و سوال داریم.