سخنرانی شرمن در موسسه کارنگی:

جهان از توافق ما با ایران حمایت می‌کند

سیاسی

معاون وزیر امور خارجه آمریکا و مذاکره کننده ارشد این کشور در گفتگوهای ۱+۵ روز گذشته در اظهاراتی عنوان داشت که جهان مطمئنا از توافق ایران و کشورهای ۱+۵ حمایت خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از فارین پالیسی، «وندی شرمن» که در موسسه کارنگی سخنرانی می کرد در ادامه گفـت: اگر ما بتوانیم به این توافق دست پیدا کنیم. جهان در مورد آن قضاوت خوبی خواهد داشت. این راهی است که می توان مطمئن شد ایران به سلاح اتمی دست پیدا نمی کند و راهی نیز برای رسیدن به این تسلیحات ندارد.  

وی همچنین مذاکرات هسته ‌ای بین ایران و گروه ۱+۵ را سخت و پیچیده خواند. شرمن با ابراز امیدواری نسبت به توافق هسته‌ ای بین ایران و گروه ۱+۵، گفت: دستیابی به توافق هسته‌ ای خوب است.

معاون وزیر خارجه آمریکا در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد در مذاکرات هسته‌ای فقط  در مورد پرونده هسته‌ای سخن گفته می‌شود. آنچه سرانجام در این مذاکرات اهمیت دارد، آن است که رئیس جمهوری آمریکا ابتدا از جان کری وزیر خارجه و در مرحله دوم از من خواسته است که ضمن هدایت تیم مذاکره کننده امریکا، مطمئن شویم که در هر توافقی، ایران نتواند به سلاح اتمی دست یابد، و همه راه‌های دستیابی آنها به مواد لازم برای تولید سلاح اتمی مسدود شود.

شرمن در پاسخ به این پرسش که پس از توافق، شاهد چه نوع رویکرد و سیاستی از جانب ایران، خواهیم بود گفت: بگذارید بسیار روشن و صریح بگویم، هیچگونه معامله بزرگی با ایران در راه نیست. مذاکره درباره برنامه اتمی آنهاست و ما بخوبی از آنچه در منطقه می‌گذرد آگاه هستیم. همه تحریم‌های ما در ارتباط با تروریسم، یا در مورد نقض حقوق بشر، و همه نگرانی‌های ما در مورد بی ثباتی منطقه به جای خود باقی هستند. ما نگران عدم امنیت و بی‌ثباتی در منطقه هستیم؛ به همین دلیل جان کری وزیر خارجه، هفته آینده در سفر به منطقه که بخشی از مذاکرات است، با مقامات عربستان سعودی و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس دیدار خواهد کرد.

شرمن در سخنرانی خود همچنین در مورد چالش‌های جهان امروز صحبت کرد و گفت: طی دهه‌ها، ما شاهد رقابت میان آنهایی که ویران می‌ کنند، و آنهایی که می‌ سازند، بوده‌ایم. میان آنهایی که شکاف ایجاد می‌کنند و در صدد تسلط بر دیگران هستند، و آنهایی که التیام می‌بخشند. همزمان که ما آماده نگارش تاریخ این زمان هستیم، سیاست آمریکا پیوستگی با نیروها در آسیا و نقاط دیگر با آنهایی است که در مسئولیت مشترک با ما برای سازندگی و التیام سهیم هستند.