وکیلی:

اقدام دولت در تخصیص بودجه عمرانی طی ۲ دهه گذشته بی نظیر بوده است

سیاسی

سمنان - استاندار سمنان با اذعان بر اینکه دولت تدبیر و امید ۱۰۰ درصد اعتبارات عمرانی را به استان تخصیص داده است، گفت: این اقدام در دو دهه گذشته بی نظیر بوده است.

به گزارش خبرنگار مهر،  محمد وکیلی صبح شنبه در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان سمنان در محل استانداری با اشاره به تنگناهای مالی سالجاری اظهار داشت: خوشبختانه دولت تدبیر و امید ۱۰۰ درصد اعتبارات عمرانی را به استان تخصیص داده که این اقدام در دو دهه گذشته بی نظیر بوده است.

وی افزود: با توجه به این مهم باید تلاش مضاعف از سوی دستگاه های اجرایی برای جذب آن شود و در این راستا  اکثریت دستگاه ها موافقت نامه را مبادله کرده اند و در این ۹ ماهه سالجاری از ۲۵ میلیارد تومان اعتبارات عمرانی ۸۰ درصد رشد جذب اعتبارات برای پروژه های عمرانی انجام شده است.

استاندار سمنان  افزود : باید دستگاه هایی که نتوانستند اعتبارات را جذب کنند علت عدم جذب را مشخص کنند و مشکلات را در این زمینه برطرف و باید با تقویت مدیریتی بطور جدی در جذب اعتبارات دستگاههای اجرایی تلاش کنند.

وکیلی همچنین به دستگاه های اجرایی گفت که تا ۱۵ اسفند فرصت داد تا نسبت به مبادله موافقت نامه اقدام کنند و اگر نتوانند در این فرصت اقدام انجام دهند اعتبارات جذب نشده در مقوله تعادل بخشی به دیگر پروژه های مهم و اساسی و آبرسانی داده خواهد شد و در این زمینه از دستگاهی حتی یک ریال بعنوان برگشت اعتبارات نمی پذیریم.

وی تصریح کرد: دولت با تمام مسائل و مشکلات اعتبارات تعیین کرده و مدیران دستگاه ها باید در خصوص جذب اعتبارات تلاش وافر داشته باشند.

 استاندار سمنان همچنین بر تامین اعتبارات بازنشستگان که ۳۰ سال کار و فعالیت کردند تاکید کرد و افزود: کسانیکه درخواست بازنشستگی دارند باید به موقع و در همان سال حق و حقوق  آنها پرداخت شود و تا تامین اعتبار نشده کارمندان را بازنشسته نکنند و  اگر به درخواست خودشان باشد همچنین تلاش شود  حق  حقوق بازنشستگان مانده از سال گذشته پرداخت شود.

وکیلی تامین آب سالم آشامیدنی در سطح روستاها و شهرها را از وظایف دستگاه های اجرایی برشمرد و افزود: آب سالم برای شرب باید تامین شود و برای روستاها و شهرها که مشکل آب آشامیدنی دارند باید اعتبارات مورد نیاز  تخصیص یابد دستگاه های مربوطه باید به مسائل بهداشتی و سلامت مردم از لحاظ آب آشامیدنی توجه کنند.

وی همچنین بحث آمایش سرزمین را مهم و موثر برای توسعه استان سمنان برشمرد و افزود: باید با برنامه ریزی مناسب و استفاده از تجارب گذشته طرح آمایش جامع و کامل داشته باشیم و در این زمینه با مدیران و کارشناسان جلسات مختلف گذاشته شود و مشاور طرح از نقطه نظرات  کارشناسان، صاحبنظران و اساتید دانشگاه در زمینه ترسیم مناسب آمایش سرزمین بهره بگیرند.

استاندار سمنان همچنین در طرح آمایش سرزمین تاثیر گذاری دیگر استانها خصوصا استان تهران را مهم برشمرد و افزود: محور توسعه آینده استان بر اساس آمایش سرزمین است تا با شناخت مزیتها و اولویتها راه توسعه و پیشرفت استان ترسیم و مشخص شود و اگر این گونه اقدام نکنیم به مشکل برمی خوریم.

وکیلی همچنین در بحث آمایش به مقوله پدافند غیر عامل برای اجرای طرح ها و پروژه ها و ارائه هر گونه اطلاعات و آمار برای استمرار کار مشاور این طرح تاکید کرد.

وی در خصوص تخصیص اعتبارات به حوزه های علمیه نیز گفت: باید اعتبارات این بخش اختصاص یابد.

استاندار سمنان در خاتمه، توجه به فرهنگ ومسائل اقتصادی جامعه را بسیار مهم دانست و تصریح کرد: در سالی که مقام معظم رهبری آن را سال فرهنگ نامیده باید ارزیابی شود تا دستگاه های اجرایی در این زمینه چه اقدامات را انجام داده اند.