گزارش جدید از جزئیات 3 آزمایش هسته‌ای کره‌شمالی

گزارش‌های جدید مرکز علوم و امنیت بین‌المللی و همچنین دانشکده مطالعات بین‌المللی پیشرفته دانشگاه جان هاپکینز حاکی از آن است که کره‌شمالی تا پایان دهه کنونی مواد هسته‌ای در سطح سلاح هسته‌ای برای ده‌ها کلاهک هسته‌ای را در اختیار خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از بیزینس انیسایدر، کره‌شمالی طی سال‌های 2006، 2009 و 2013 سه بار اقدام به آزمایش اتمی کرد. اکنون به گفته بسیاری از کارشناسان، پیونگ‌یانگ طی این سه آزمایش تسلیحات اتمی خود را با کوچک‌سازی آنها بهبود بخشیده است.

این کارشناسان خاطرنشان می‌کنند با وجود کوچک‌سازی هم، این انفجارها تا حدودی بزرگ بود‌ه‌اند.

همچنین نقشه‌های اتمی نشان می‌دهند که تاثیر انفجار بمب‌های کوچک کره‌شمالی به اندازه ای بوده که می تواند یکی از بلوک‌های منطقه منهتن نیویورک را از بین ببرد. این انفجار اتمی به حدی قدرت دارد که می‌تواند اکثر ساختمان‌های مسکونی را حتی در شعاعی بیشتر منهدم کند.

همچنین گفته می‌شود در صورت استفاده واقعی از بمب مورد آزمایش اولیه پیونگ‌یانگ در سال 2006، 56 هزار و 860 تن جان خود را از دست می‌دهند.

درباره ابعاد تاثیرات دومین آزمایش اتمی کره‌شمالی در سال 2009 نیز می‌توان گفت، حجم مواد اتمی این آزمایش با 6000 تن تی‌ان‌تی برابری می‌کرده و این بدان معناست که این آزمایش 30 برابر قوی‌تر از آزمایش قبلی پیونگ‌یانگ بوده است. بنا بر برآوردها بر اثر استفاده واقعی از این بمب‌ها، 219 هزار و 530 تن جان خود را از دست می‌دهند.

در آزمایش بعدی قدرت انفجار مواد آزمایش شده 4000 تن تی‌ان‌تی بیشتر از آزمایش قبلی بوده است.

انتهای پیام

کد N749125